nahoru

Krásky němého filmu, které okouzlily svět. U zrodu těchto snímků stál Čech

-red- 4. ledna 2023 • 06:20
Krásky němého filmu, které okouzlily svět. U zrodu těchto snímků stál Čech
foto: Ross Verlag

Český rodák Heinrich Ross založil na začátku 20. let minulého století vydavatelství, které později vešlo ve všeobecnou známost publikováním přibližně 40 tisíc pohlednic s tehdejšími hereckými hvězdami. Na snímcích se objevily herečky nejen z Evropy, ale i zámořské.

Heinrich Ross se narodil 10. srpna 1870 v Rokytně, malé vesnici mezi Pardubicemi a Hradcem Králové. V roce 1905 začal pracovat v berlínském vydavatelství Rotophot jako vedoucí distribuce. O pár let později založil svoji firmu, která nese jeho jméno – Ross Verlag.

Rossova nová firma získala od studií licence a téměř okamžitě začala na pohlednicích vydávat fotografické portréty s hereckými hvězdami tehdejšího evropského filmového nebe. Později se Ross Verlag dostal i do zámoří a na pohlednicích se začaly objevovat také herečky z Hollywoodu.

V roce 1933 se však moci v Německu chopil Adolf Hitler a v zemi začalo pronásledování židovského obyvatelstva. Heinrich Ross s rodinou byl v roce 1937 zbaven občanství a jako Žid nemohl ani vlastnit žádný majetek, bylo mu tedy zabaveno i vydavatelství. Zajímavostí je, že firma i nadále fungovala pod jménem Ross Verlag, a to až do roku 1941, kdy nacisté zavedli tzv. konečné řešení židovské otázky.

Heinrich Ross v roce 1939 přes Anglii utekl do USA, kde zemřel v roce 1957 ve věku 87 let. Unikátní sbírka pohlednic jeho vydavatelství se však stala nesmrtelnou a jedinečně zachytila éru tehdy končícího němého filmu. Na výběr snímků se můžete podívat v galerii:

-red-Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.