nahoru

Když vymírá tradice. Podívejte se na krásy domorodých kmenů, které budou brzy minulostí

Clara Zangová27. října 2018 • 15:00
Když vymírá tradice. Podívejte se na krásy domorodých kmenů, které budou brzy minulostí
foto: Adam Koziol/Artfido

Mladý, teprve šestadvacetiletý polský dokumentární fotograf Adam Koziol, se rozhodl zachytit africké, asijské a jihoamerické kmeny, které se postupně ztrácejí ze světa. Je fascinovaný šperky, tetováními, piercingy a doplňky, které charakterizují ten který kmen, a je si vědom smutného faktu, že je nejspíš jedním z posledních, kterým budou moci tito lidé vyprávět. 

Koziol se dostal k dokumentování vymírajících kultur skrze hmyz. Už jako dvanáctileté dítě choval vzácné druhy a postupně začal, fascinován těmito živočichy, cestovat, aby zdokumentoval další a další. Nejčastěji jezdíval na Borneo, a právě tam se poprvé dozvěděl o několika posledních domorodcích, kteří stále nosí autentická tetování na ramenou.

Od roku 2013 začal cestovat a fotografovat poslední, často už velice staré reprezentanty zapomenutých kultur. Za rok podnikal až sedm cest, nejraději sám, a před fotografováním se s lidmi vždy pečlivě seznámil a dlouze si s nimi povídal. Zachycoval tradice, které pod náporem globalizace po třech tisících let mizí.  Klíčová slova: fotogalerie, Asie, Afrika, domorodci, kmenyDiskuse ke článku