nahoru

Pouštní bouře v plamenech: Podívejte se na unikátní snímky z války v zálivu

Martin Mrázek 28. září 2018 • 15:07
Pouštní bouře v plamenech: Podívejte se na unikátní snímky z války v zálivu
foto: Sebastião Salgado

Vojenská koalice vedená Spojenými státy vytlačila v roce 1991 irácké jednotky z Kuvajtu během pouhých dvou měsíců. Saddám Husajn ale i přesto dokázal zemi zdevastovat natolik, že následky invaze pociťují obyvatelé nejmenšího státu Perského zálivu dodnes. Při ústupu totiž Iráčané podpálili na 700 ropných vrtů. Není proto divu, že zasahující hasiči přejmenovali celou akci na „operaci pouštní peklo“. Jejich práce byla mimořádně nebezpečná. Z toxických zplodin upadali do bezvědomí, kvůli hluku ztráceli sluch a jediná jiskra mohla připravit o život celé pracovní skupiny. Společně s nimi byl na místě fotograf Sebastião Salgado, jehož snímky si můžete prohlédnout v galerii.

„Někdy jste dva nebo i tři dny neviděli slunce. Nemohlo se dostat skrze obrovská mračna černého kouře. V písku byly schované nevybuchlé kazetové bomby. Jeden novinář i s fotografem zemřeli, protože se vzňala ropa, přes kterou zrovna šli,“ vzpomíná na horory války Sebastião Salgado.

Poslední oheň se podařilo uhasit až v listopadu roku 1991, tedy dlouhých 9 měsíců po porážce Saddáma. Celkem shořelo zhruba 200 milionů tun ropy. To odpovídá zhruba polovině měsíční spotřeby celého světa.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.