nahoru

Úžasné místo: Ve výšce 4440 metrů je v krásném kraji Indie nejvýše položená pošta světa

Daniel Baret26. srpna 2018 • 16:30
Úžasné místo: Ve výšce 4440 metrů je v krásném kraji Indie nejvýše položená pošta světa
foto: tripadvisor

Pokud napíšete poštovní směrovací číslo 172114, Hikkim a stát Himáčalpradéš v Indii, váš dopis či pohlednice by měla dorazit až do výšky 4440 metrů nad mořem. Právě zde se nachází nejvýše položená pošta na celém světě. Kromě toho, že zajišťuje pro obyvatelé širokého okolí poštovní služby či ukládání peněz, stala se také oblíbenou turistickou atrakcí.

Vesnice Hikkim se nachází v nádherném údolí Spiti v indickém státě Himáčalpradéš. Ve zdejších údolích žijí převážně buddhisté, jejichž kultura je spjata se sousedním Tibetem.

Jak informovala britská stanice BBC, vedoucím nejvýše položené pošty na světě je v Hikkimu už od roku 1983 pan Rinčen Čhering. A jeho práce je nesmírně obtížná, protože zásilky se musí v náročném horském terénu doručovat do okolí pěšky a v zimě bývá služba pro obyvatele často nefunkční v důsledku silného sněžení.

Dva zaměstnanci pošty každý den, kdy to počasí umožňuje, vyrážejí pěšky na cesty, které jsou dlouhé až 46 kilometrů. Obslouží pět horských vesniček. Pak následně doručí zásilky do městečka Kaza, odkud jsou zrádnými horskými silnicemi doručovány dál. Třeba do celého světa, protože Hikkim se stal i kvůli své poště vyhledávaným místem turistů. Je to také způsob, který přispívá do hubeného rozpočtu vesnice Hikkim.

Pošta pořád zůstává nejdůležitějším spojením této oblasti se světem, protože mobilní signál je zde velmi omezený a internet ještě nedorazil. Podle turistů jsou místní obyvatelé velmi srdeční, ale moderní doba má přece jenom na jejich život dopady. Mnoho mladých lidí opouští v poslední době nádherný kraj, protože životní podmínky jsou zde často drsné. Odcházejí pracovat do větších měst a většinou se už nevracejí. V Hikkimu byla v průběhu voleb otevřena také nejvýše položená hlasovací místnost na světě.Diskuse ke článku