Péro nesmí být delší než 16 centimetrů aneb 9 věcí, které nevíte o sokolech | Reflex.cz
nahoru

Péro nesmí být delší než 16 centimetrů aneb 9 věcí, které nevíte o sokolech

Komerční prezentace6. srpna 2018 • 09:30
Péro nesmí být delší než 16 centimetrů aneb 9 věcí, které nevíte o sokolech
foto: Sokol. eu

Nedávno skončil v Praze XVI. všesokolský slet. Zapojilo se do něj na 20 tisíc účastníků, sletové akce navštívilo 50 tisíc diváků. O velké popularitě sokolského cvičení svědčí také 2 259 000 diváků, kteří sledovali televizní přenosy.

1. Ve třicátých letech vznikla sokolská organizace na Kapverdách, tehdy portugalské kolonii. Měla přes 2000 členů a byla poměrně významnou místní institucí. Její zakladatel si o Sokole přečetl v anglických novinách a oslovila ho jak sokolská organizovanost, schopnost spojovat společnost i důraz na fyzický i duchovní rozvoj osobnosti, tak i historie boje za národní věc a odpor proti rakouské nadvládě, v čemž viděl paralelu s tehdejší kapverdskou situací.2. V roce 1948, před tím, než se ho komunistům podařilo zlikvidovat, měl Sokol až milion členů.

Chelsea Arts: Britský klub, který proslul svými divokými a skandálními večírky3. První zlatou medaili z olympijských her pro Československo získal v roce 1924 na OH v Paříži sokol Bedřich Šupčík ve šplhu na laně bez přírazu.4. První sokolovna byla postavena v roce 1863 na rohu dnešní Žitné a Sokolské ulice v Praze a dodnes se v ní sportuje.


5. K sokolům patřila velká část spolupracovníků českých parašutistů chystajících atentát na Reinharda Heydricha. Geniální nápad pro horké dny: Hydrant se změnil na stylové pítko pro lidi i psy a…

6. Nejúspěšnější ruský fotbalový klub Spartak Moskva vznikl jako sokolská jednota – až do roku 1922 se jmenoval RGO Sokol Moskva. 7. Mezi sokoly patřily kromě sportovců i významné české osobnosti – například prezidenti T. G. Masaryk i Eduard Beneš, starosta Prahy Jan Podlipný, dnes například Zdeněk Svěrák. 


Trápí vás vedra v Česku? Podívejte se, jak vypadá skutečná ruská zima a třeba vás to …


8. Dnes má Sokol 160 tisíc členů, z toho dvě třetiny jsou mladší 26 let. V žádném případě to tedy není organizace babiček a dědečků.9. Pero v sokolské čapce nesmí být delší než 16 centimentrů. Toto rozhodnutí padlo hned v počátcích existence spolku, když někteří členové nezdravě zápolili v délce charakteristické okrasy sokolského kroje.

Koupaní v gulagu: Sovětský pracovní lágr je rájem potápěčů. Nahlédněte, jaká tajemství…
Miss Írán: Těžko uvěřit, ale i v této zemi kdysi probíhaly soutěže o nejkrásnější…

Komerční prezentaceVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Sadistická pornografie zmizela z webu. Dokazuje to, že práce policie a novinářů není zbytečná
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější