Evropská ostuda: Lidské zoo, kde byli černoši a indiáni chováni jako zvěř. Podívejte se | Reflex.cz
nahoru

Evropská ostuda: Lidské zoo, kde byli černoši a indiáni chováni jako zvěř. Podívejte se

pos20. června 2018 • 16:30
Evropská ostuda: Lidské zoo, kde byli černoši a indiáni chováni jako zvěř. Podívejte se
foto: Flickr

Od doby, kdy se Evropané chodili dívat na černochy, ale i indiány nebo eskymáky zavřené v klecích, neuplynulo ještě ani sto let. Tzv. etnografické expozice byly na přelomu 19. a 20. století mezi lidmi velmi populární. Poslední lidské zoo byly v Evropě uzavřeny teprve v letech 1935 a 1936.

Již od 16. století, kdy začalo postupné objevování a mapování afrického kontinentu, byli společně s dosud neznámými druhy zvířat do Evropy přiváženi i první domorodí obyvatelé. O tři století později se první černoši začali objevovat v zoologických zahradách mezi exotickými druhy zvířat. Svoji africkou expozici měly nejen velká města koloniálních mocností, ale i například Moskva a Varšava.

Ku Klux Klan na kolotoči, Lennon v Indii a dalších 25 fotografií, které jste nikdy…

V takzvaných „etnografických vesnicích“ bývaly umístěné celé rodiny. Jejich členové nosili své tradiční oblečení a vedli svůj tradiční životní styl – pracovali s pomocí primitivních nástrojů, pletli rohože, vařili na ohni. Afričané v klecích a výbězích se často stávali terčem posměchu, ale i útoků návštěvníků.

Děti zavražděné nacisty: Jedinečné kolorované snímky, které mají připomenout oběti …

Jediná omluva pro Evropany může být skutečnost, že mnoho bělochů až do počátku 20. století opravdu nerozumělo rozdílu mezi černým mužem a lidoopem. Když se do africké části berlínské zoo přišel podívat sám Bismarck, tak u klece, ve které byl černoch a gorila, požádal, aby mu ukázali, kde je vlastně člověk.

Na snímky lidských zoo se podívejte do galerie:

Krásné dívky, které měly potěšit vojáky během válečných konfliktů. Podívejte se
Smrt, strach a beznaděj. Unikátní fotky ukazují málo známé masakry Židů v Pobaltí

pos
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,640
22,850
29,620
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější