nahoru

Inspirace pro Česko? Podívejte se, jak v Anglii udělali z opuštěné neopravované kaple moderní hotýlek

Daniel Baret 18. června 2018 • 18:37
Inspirace pro Česko? Podívejte se, jak v Anglii udělali z opuštěné neopravované kaple moderní hotýlek
foto: cottages.com

V České republice je mnoho zchátralých a nevyužívaných církevních objektů, do nichž se už podle všeho náboženský život nevrátí. Stát, církve a obce peníze na opravu těchto budov dlouhodobě nemají, a proto by bylo dobré některé odsvětit, aby mohly po úpravách sloužit jinému účelu. Jeden zajímavý příklad podobného postupu je Victoria Memorial Chapel v anglickém městečku Minchinhampton.

Výstavba kaple, která má připomínat královnu Viktorii (1819–1901), započala v roce 1902. K náboženským účelům byla používána do roku 1984, ale pak zůstala v tomto směru opuštěná. Před dvěma lety byla „oživena“, když se z ní stal malý moderní hotýlek, ve kterém se mohou najednou ubytovat pouze 4 osoby.

Sakristie byla přebudována na kuchyni, celý prostor byl moderně vybaven, jsou zde dvě ložnice, koupelna, toaleta a teplo zajišťuje hostům ústřední topení. V historické kapli dnes nechybí digitální televize a je zde k dispozici Wi-Fi, protože turisté připojení všude vyžadují.

Okolí městečka Minchinhampton, které má necelé tři tisíce obyvatel, nabízí procházky v přírodě či výlety na kole.

Podobných míst s nevyužitými církevními objekty bychom našli hodně i v Česku. Místo nekonečného chátrání by mohly být využity k jiným účelům, turistika je jedním z nich.

Hotel si prohlédněte ve fotogalerii:

Daniel Baret


Klíčová slova: církev, Velká Británie, Anglie, hotelDiskuse ke článku