nahoru

FOTOGALERIE: Divoká krása ztracených kmenů Ohňové země

Martin Mrázek17. června 2018 • 13:00
FOTOGALERIE: Divoká krása ztracených kmenů Ohňové země
foto: Martin Gusinde

Když portugalský mořeplavec Fernão de Magalhães proplouval v roce 1520 kolem jižního cípu Jížní Ameriky, spatřil v noci souostroví, které zdánlivě celé hořelo. Zapálené vatry ho inspirovaly k názvu Ohňová země a toto dobrodružné označení se k původním obyvatelům oblasti mimořádně hodí. Kmeny Selk'nam, Yaghan a Kawésqar vzdorovaly drsným podmínkám Jižní Patagonie po celých 7 tisíc let. Tamnímu podnebí se dokonale přizpůsobily. Divoká příroda se zrcadlila i v jejich vzezření. Byl to až příchod Evropanů, který bohužel předznamenal jejich rychlý pád. 

Ještě v druhé polovině 19. století, krátce po příchodu bělochů, se odhadoval počet původních obyvatel Ohňové země na 3 tisíce. Epidemie nemocí, ale i cílená genocida, kdy se platilo za uřezané hlavy kmenových příslušníků, způsobily, že v roce 1910 jich zbylo již jen několik stovek. Právě tehdy do oblasti přišel německý misionář Martin Gusinde. Navzdory tomu, že měl šířit křesťanskou víru, byl vůči kultuře původních obyvatel velmi tolerantní. Dokonce se naučil i místní jazyk a získal si tak všeobecnou důvěru. Byl to právě on, kdo zdokumentoval jedinečné zvyky lidu Selk'nam, Yaghan a Kawésqar.

Unikátní série fotografií je bohužel to poslední, co po nich zbylo. Poslední přímý potomek původních obyvatel totiž zemřel v roce 1976. A i když se dle oficiálních statistik ke kmenům Ohňové země stále ještě hlásí několik stovek lidí, žijí dnes už jinde a původní tradice dávno neudržují. Rozhodně by ale neměli upadnout v zapomnění, o čemž se lehce přesvědčíte v naší galerii.Klíčová slova: fotogalerie, domorodci, kmeny, kmenDiskuse ke článku