Playboy pro ajťáky: Časopis, který by v dnešní době byl nepochybně označen za sexistický | Reflex.cz
nahoru

Playboy pro ajťáky: Časopis, který by v dnešní době byl nepochybně označen za sexistický

pos19. dubna 2018 • 16:30
Playboy pro ajťáky: Časopis, který by v dnešní době byl nepochybně označen za sexistický
foto: Flickr

Računari znamená v bosenštině prostě „počítače“. Stejný název nesl i v bývalé Jugoslávii proslulý časopis, jenž se věnoval výpočetní technice. Fenoménem se stal díky svým obálkám, na každé totiž počítač či jeho příslušenství předváděla sličná modelka.

Vycházet začal už v roce 1984 a přežil ekonomické turbulence počátku let devadesátých i válku znamenající rozpad Jugoslávie. Redakce časopisu si uvědomovala, že téma výpočetní techniky je poněkud suché a pro mnohé lidi i nepochopitelné.

Krok k tomu, aby časopis svou obálkou přitáhl větší pozornost, byl jednoduchý – prostě tam dáme hezkou holku. A krok samozřejmě zafungoval, časopis se od svého vzniku stal fenoménem a přes všechny strasti, které Jugoslávii v pozdější době potkaly, vycházel až do konce devadesátých let.

Pozůstatky sovětského impéria: Fotografie tajných základen, které na mapě nenajdete

Koncem osmdesátých let se časopis Računari dal ve vybraných prodejnách se zahraničním tiskem koupit i v tehdejším Československu. V dnešní, hyperkorektní době by se však určitě pravidelně umisťoval na předních příčkách ankety Sexistické prasátečko.

Na obálky časopisu Računari se podívejte v následující galerii:

Mezinárodní den ženského orgasmu: Umělecké fotografie zachycují okamžik vyvrcholení
Unikátní pohled do života New Yorku, taxikář 10 let fotil své cestující
Dříve a nyní: Jak dnes vypadají bývalé modelky z Playboye

posVolby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,090
29,350
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější