nahoru

Playboy pro ajťáky: Časopis, který by v dnešní době byl nepochybně označen za sexistický

pos 19. července 2021 • 18:30
Playboy pro ajťáky: Časopis, který by v dnešní době byl nepochybně označen za sexistický
foto: Flickr

Računari znamená v bosenštině prostě „počítače“. Stejný název nesl i v bývalé Jugoslávii proslulý časopis, jenž se věnoval výpočetní technice. Fenoménem se stal díky svým obálkám, na každé totiž počítač či jeho příslušenství předváděla sličná modelka.

Vycházet začal už v roce 1984 a přežil ekonomické turbulence počátku let devadesátých i válku znamenající rozpad Jugoslávie. Redakce časopisu si uvědomovala, že téma výpočetní techniky je poněkud suché a pro mnohé lidi i nepochopitelné.

Krok k tomu, aby časopis svou obálkou přitáhl větší pozornost, byl jednoduchý – prostě tam dáme hezkou holku. A krok samozřejmě zafungoval, časopis se od svého vzniku stal fenoménem a přes všechny strasti, které Jugoslávii v pozdější době potkaly, vycházel až do konce devadesátých let.

Koncem osmdesátých let se časopis Računari dal ve vybraných prodejnách se zahraničním tiskem koupit i v tehdejším Československu. V dnešní, hyperkorektní době by se však určitě pravidelně umisťoval na předních příčkách ankety Sexistické prasátečko.

Na obálky časopisu Računari se podívejte v následující galerii:

pos
Diskuse ke článku