První dáma USA Barbara Bushová byla elegantní a inteligentní. Připomeňte si ji na historických fotografiích | Reflex.cz
nahoru

První dáma USA Barbara Bushová byla elegantní a inteligentní. Připomeňte si ji na historických fotografiích

Tereza Stonišová18. dubna 2018 • 09:47
První dáma USA Barbara Bushová byla elegantní a inteligentní. Připomeňte si ji na historických fotografiích
foto: Pinterest

Narodila se v New Yorku v roce 1925 do bohaté rodiny Piercových. Když se seznámila se svým osudovým mužem Georgem, zanechala studia a s koncem 2. světové války v roce 1945 si vzala budoucího amerického prezidenta. S Bushem byli spolu obdivuhodných 73 let. Barbara Bushová zemřela v úterý ve věku 92 let. Příčinu úmrtí rodina nesdělila.

Rok po svatbě se Busovým narodil jejich prvorozený syn, budoucí třiačtyřicátý prezident Spojených států. Psal se rok 1946. Tehdy byl stále George Bush starší studentem univerzity Yale.

Bushovi čelili během své životní cesty snad nejhorší lidské tragédii, jaká může rodinu postihnout. V roce 1953 v pouhých třech letech zemřela jejich dcerka Pauline Robinson přezdívaná Robin na leukémii, z čehož se oba manželé dlouho vzpamatovávali. Bushová otevřeně promluvila o smrti své dcery v roce 2012 se svou vnučkou Jennou Bushovou Hagerovou. „Robin je pro mě štěstí. Je pro mě jako andílek a není pro mě zdrojem smutku ani lítosti,“ uvedla tenkrát Bushová. 

Manželka exprezidenta Bushe odmítla další léčbu. Zaměří se na paliativní péči

Bushová byla přirozená a vtipná. Měla vlastní názory

I přes bolestnou událost se Bushova rodina dále rozrůstala. V témže roce, kdy pochovali Robin, se narodil Jeb Bush. V roce 1955 pak následoval syn Neil, o rok později Marvin a nakonec v roce 1959 dcera Dorothy. Rodina se usadila v Texasu a George Bush starší začal pracovat v ropném průmyslu. 

V roce 1964 byl Bush zvolen do Sněmovny reprezentantů, dolní komory amerického Kongresu. Přestože Barbara se již tenkrát stala veřejně známou tváří, protože se manželovi snažila pomoct s kampaní, většinu svého času musela trávit doma s početnou rodinou.

Pomoc manželovi s politickou kariérou, to byla nejvýznamnější Barbařina životní mise. Nešlo jen o reprezentaci země v role první dámy, kdy si mezi Američany získala zřejmě největší popularitu svým důvtipem, humorem a přirozeností. V roli první dámy se zaměřovala hlavně na podporu gramotnosti ve školách a charitu. Zakládala si také na tom, že manželovu politiku nechce ovlivňovat. Měla „svou hlavu“, což se nevylučovalo s podporou jejího chotě. Své názory však veřejně neprezentovala, to až později, když už byl její muž mimo hlavní politické dění. 

Bushovou dlouhá léta trápila nemoc štítné žlázny, takzvaná Gravesova choroba. Kromě toho měla také problémy se srdcem. Přesnou příčinu úmrtí ale rodina nesdělila. 

George W. Bush zachránil miliony životů, ale nemluví se o tom
Jan Jandourek 29. prosince 2015 • 15:59

George W. Bush zachránil miliony životů, ale nemluví se o tom

Zdravě agresivní Donald Trump. Jak se nemilosrdný manažer stal prezidentem USA
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější