Prezidenti, váleční sirotci i hollywoodské hvězdy: 20. století na snímcích Toni Frissellové | Reflex.cz
nahoru

Prezidenti, váleční sirotci i hollywoodské hvězdy: 20. století na snímcích Toni Frissellové

Johana Kudrnová27. března 2018 • 12:00
Prezidenti, váleční sirotci i hollywoodské hvězdy: 20. století na snímcích Toni Frissellové
foto: Toni Frisselová

Americká fotografka Toni Frissellová se proslavila nejen díky výjimečnému talentu, ale především díky rozmanitým pracovním příležitostem, které se jí v životě naskytly a ze kterých uměla vytěžit maximum. Před druhou světovou válkou způsobila malou revoluci v módní fotografii, když začala modelky fotit v exteriérech. Za války prošla s Červeným křížem západní Evropou a po válce se stala dvorní fotografkou prezidentů, premiérů i hvězd.

Na výjimečných fotografiích, které odkázala knihovně amerického Kongresu je tak dnes například zachycena svatba amerického prezidenta Johna F. Kennedyho s Jacqueline Bouvierovou, Winston Churchill ověnčený všemi svými řády ve společnosti svého syna a vnuka nebo rozjaření Dwight Eisenhower spolu s Richardem Nixonem během prezidentské kampaně v roce 1960.

Stejnou, ne-li větší, pozornost na sebe však poutají i fotografie válečných útrap, které Frissellová pořídila jako fotoreportérka na cestě do Berlína v roce 1945. Na nejslavnějších fotografiích z tohoto období jsou děti – ve vybombardovaném Londýně, v podzemních krytech i s úsměvy na rtech po osvobození.

Toni Frissellová na konci života věnovala celý svůj archiv knihovně amerického Kongresu. Chtěla, aby snímky, na kterých zdokumentovala svoje 20. století, zůstaly navždy dostupné pro všechny. Ty nejslavnější z nich si můžete prohlédnout v galerii.

10 hlavních důvodů, proč obdivovat Churchilla, a čím může inspirovat budoucího českého …
Tajemství rodiny Kennedyů: Bohatství, podvody i vraždy ve slavném prezidentském klanu
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější