nahoru

Japonci chtějí postavit nejvyšší dřevěný mrakodrap na světě, má mít 350 metrů

Daniel Baret 21. února 2018 • 09:20
Japonci chtějí postavit nejvyšší dřevěný mrakodrap na světě, má mít 350 metrů
foto: Sumitomo Forestry

V japonském Tokiu plánují postavit nejvyšší dřevěný mrakodrap na světě. Měl by stát v centrální části města, má být 350 metrů vysoký, odhady hovoří o ceně v přepočtu až 12 miliard korun a má se jmenovat W350.

S nápadem na neobvyklou stavbu přišla developerská společnost Sumitomo Forestry a projekt byl zadán architektům ze studia Nikkei Sekkei. Jenže plány na dokončení stavby hovoří až o roku 2041. Proč by to mělo trvat tak dlouho, není známo. Hovoří se především o tom, že zkušenosti s tak obrovskou dřevěnou stavbou jsou zatím nedostatečné na to, aby se projekt dal postavit rychle.

Dřevěný mrakodrap by měl mít 70 pater a v nich se mají nacházet obchody, kanceláře, byty i hotely. Na stavbu by mělo být spotřebováno 185 000 metrů krychlových dřeva.

Vnitřní nosníky a příčky budou podle projektantů směsicí ocele a dřeva a mají odolat i silným zemětřesením, které pravidelně tento region postihují.

Současná nejvyšší dřevěná budova na světě je 53 metrů vysoká studentská rezidence v kanadském Vancouveru. Americké Chicago ale plánuje postavit dřevěný mrakodrap vysoký 244 metrů.

Na vizualizace stavby se podívejte v galerii:

Diskuse ke článku