nahoru

V Austrálii si řekli ano první homosexuálové. Podívejte se na emotivní fotografie

Johana Kudrnová12. ledna 2018 • 09:00
V Austrálii si řekli ano první homosexuálové. Podívejte se na emotivní fotografie
foto: Flickr

Sedmého prosince loňského roku schválil australský parlament zákon, kterým legalizoval manželství osob stejného pohlaví. O měsíc později sňatek uzavřely první páry na různých místech Austrálie. Fotografové světových médií byli u toho a zachytili silné momenty radosti, dojetí a lásky. V celonárodním referendu se pro změnu definice manželství ze „svazku mezi mužem a ženou“ na „svazek dvou lidí“ vyslovilo 61 % Australanů.

Australský premiér Malcolm Turnbull, který za manželské svazky homosexuálů bojoval dlouhá léta, v prosinci prohlásil: „Toto rozhodnutí patří nám všem. Toto je Austrálie: spravedlivá, rozmanitá, milující a respektující. Tento den je skvělý pro každého z nás.“

Světové organizace podporující práva homosexuálů rozhodnutí australského zákonodárného sboru přivítaly, zároveň však upozornily, že k němu mělo dojít už před lety. Od roku 2004 se různé strany snažily legalizaci svazků párů stejného pohlaví neúspěšně prosadit celkem dvaadvacetkrát.

Vědecké studie dokazují, že v zemích, které v minulosti k legalizaci manželství gayů přistoupily, se výrazně snížilo stigma pociťované homosexuály v souvislosti s jejich sexuální orientací. V těchto zemích se také zásadně snižuje počet sebevražd spáchaných mladými lesbičkami a gayi.

Diskuse ke článku