Havana, jak ji neznáte: Bazary, drožky a elegantní promenády z kubánské koloniální éry | Reflex.cz
nahoru

Havana, jak ji neznáte: Bazary, drožky a elegantní promenády z kubánské koloniální éry

Johana Kudrnová4. prosince 2017 • 09:30
Havana, jak ji neznáte: Bazary, drožky a elegantní promenády z kubánské koloniální éry
foto: Library of Congress

Kubánskou Havanu si dnes nejčastěji spojujeme s americkými pestrobarevnými cadillacy z doby před Castrovou revolucí, které se paradoxně staly symbolem komunistického režimu blokujícího po roce 1959 dovoz jakýchkoliv nových vozů americké výroby. Na snímcích Knihovny amerického Kongresu z přelomu 19. a 20. století ale můžeme spatřit Havanu úplně jinou – španělskou. Po vlivu amerického kapitálu tady ještě stále nebylo ani vidu ani slechu, stejně tak jako po revolučních vlajkách.

Kubánské hlavní město je na fotografiích zachyceno převážně po roce 1902, kdy získalo nezávislost na Španělsku. O tu bojovali obyvatelé Kuby po desetiletích. Dílčí úspěchy však nebyli schopni během 19. století proměnit v sílu, která by mohla kolonizátory vyhnat. Ze španělského jha se dostali až v době, kdy si Karibik jako oblast pro své vlastní mocenské experimenty vybrali na konci století Američané.

Americko-španělská válka se rozpoutala v roce 1898 poté, co u Havany vybuchl americký křižník Maine (vrak je možné spatřit na jedné z fotografií), přičemž dobová verze o španělské provokaci nebyla nikdy prokázána. Spojené státy mohly incident dost dobře naplánovat tak, aby jim sloužil jako záminka pro rozpoutání války. Španělsko bylo během několika měsíců drtivě poraženo a Pařížská mírová smlouva jej přinutila přenechat Kubu Američanům. Ti zde vládli prostřednictvím protektorátu až do roku 1902.

Unikátní pohled do života New Yorku, taxikář 10 let fotil své cestující

I poté si však Amerika kromě oblasti kolem města Guantánamo udržela na Kubě silný hospodářský vliv. Nový stát s ní uzavřel výhodnou dohodu o vývozních clech cukrové třtiny. Dílčí etapy hospodářské konjunktury periodicky narušovala politická nestabilita. Na začátku 30. let se pak vlády zmocnil seržant Fulgencio Batista. Kubě dal sice v roce 1940 pokrokovou ústavu, která garantovala práva dělníků nebo rovnoprávnost žen, přílišná orientace na Spojené státy se ale brzy proměnila v totální závislost na regionálním hegemonovi a z Kuby se stalo centrum americké mafie.

Batistu svrhla v roce 1959 Kubánská revoluce Fidela Castra. Vymanila zemi z amerického područí, aby ji uvrhla do toho sovětského. To už je ale jiný příběh. Jak vypadala Kuba na přelomu 19. a 20. století se podívejte do galerie:

Krvavý příběh varšavského ghetta na silných fotografiích: Z půl milionu Židů nezbyl…
Sto dvacet let stará škola v Marijsku: krutá realita současného Ruska na poetických …
20 pozoruhodných a originálních fotografií kubánského vůdce Fidela Castra
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější