nahoru

Ve Vietnamu povolil komunistický režim první výstavu aktů po více než 40 letech

Daniel Baret16. října 2017 • 16:15
Ve Vietnamu povolil komunistický režim první výstavu aktů po více než 40 letech
foto: Hạo Nhiên

Poprvé od roku 1975, kdy se na území celého Vietnamu chopil moci komunistický režim, byla v Ho Či Minově Městě (někdejší Saigon) povolena výstava aktů. Jejímu pořádání předcházelo dlouhé vyjednávání, protože místní úřady cenzurují vše, co mohou. V zemi je omezena svoboda slova, opoziční strany jsou zakázané, náboženská svoboda je potlačována a tvrdým pravidlům podléhá i umělecká tvorba.

První výstava aktů byla povolena fotografovi Hạo Nhiênovi. Pro „jistotu“ ale trvá pouze 4 dny – od neděle 15. října do středy 18. října. Cenzorský úřad bude pak podle všeho zkoumat, jak událost působí na lidi.

V minulosti bylo mnoha jiným fotografům zakázáno vystavovat akty, takže současná výstava v Ho Či Minově Městě je považována za průlom. Některá média dokonce hovoří o tom, že by to mohlo představovat trvalou změnu restriktivní politiky režimu, která zasahuje i umění.

I když se jedná o první výstavu aktů po mnoha letech, tak na mnoha internetových serverech najdete nahé vietnamské dívky a ženy. Ve velkých městech Vietnamu také kvete prostituce, i když je často maskována provozem masážních salonů, nebo ji najdete v rekreačních částech některých hotelů.

Starší Vietnamci ale nemají veřejnou nahotu rádi, je to pro ně tabu. Mladé generace se už v mnoha směrech chovají podobně či stejně jako jejich vrstevníci na Západě. Fotografie Hạo Nhiêna, i když se jedná o akty, jsou ovšem velmi decentní až cudné.Klíčová slova: akty, komunismus, výstava, cenzura, VietnamDiskuse ke článku