nahoru

To musíte vidět: V Thajsku postavili snovou školní tělocvičnu z bambusu, ve které není ani kousek kovu

Daniel Baret 15. srpna 2017 • 11:45
To musíte vidět: V Thajsku postavili snovou školní tělocvičnu z bambusu, ve které není ani kousek kovu
foto: CLA

Co tak asi může být na školní tělocvičně zajímavého? Většinou nic, pokud ale nestojí v mezinárodní škole Panyaden ve městě Čiang Mai v severním Thajsku. Bez přehánění – je to krása a z projektu čiší obrovská originalita. Stavba je celá z bambusu a nemá v sobě kousek kovu. Podle firmy Chiangmai Life Architects and Construction, která ji postavila, bylo záměrem vytvořit dílo, jež je založené na lásce k přírodě.

Neobvyklé sportovní zařízení bude především sloužit pro futsal, volejbal, basketbal a badminton. Také na různá vystoupení a setkání a počítá se i s tím, že zde v případě potřeby bude montážní prostor. Mnoho škol v Thajsku má pouze venkovní prostory pro tělocvik, ale protože zde často prší, nedají se vždy využívat. V tomto případě problém odpadá a nebyla použita ani klimatizace, protože stavbou to přirozeně „profukuje“.

Stavba je 17 metrů vysoká, 15 metrů široká, zabírá plochu 782 metrů čtverečních a měla by podle architektů vydržet kolem 50 let. Protože bambus je velmi pevný a současně pružný, je odolná i vůči silnému větru, dešti a zemětřesení.

Mezinárodní škola Panyaden v thajském Čiang Mai kombinuje buddhistické vzdělávací principy (toto náboženství velmi ovlivňuje život Thajců) s britským učebním plánem, aby byla konkurenceschopná.

Čiang Mai je největším městem severního Thajska, má kolem 150 tisíc obyvatel a je zde více než 300 buddhistických chrámů. Patří mezi nejoblíbenější turistické destinace celé Asie, navštíví ho ročně až kolem 10 milionů turistů. Je to výchozí místo pro výlety do okolních hor či do Barmy.Klíčová slova: tělocvik, škola, fotogalerie, Thajsko, bambusDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.