Video placeholde
Originální Buddha na originálním hřbitově v Japonsku.
Originální Buddha na originálním hřbitově v Japonsku.
Originální Buddha na originálním hřbitově v Japonsku.
Originální Buddha na originálním hřbitově v Japonsku.
11
Fotogalerie

Nejoriginálnější hřbitov mají na japonském ostrově Hokkaidó – v moři levandulí je obří Buddha

Rozlehlý hřbitov Makomanai Takino u severojaponského města Sapporo se pyšní unikátním uměleckým dílem, které vyrostlo přímo v areálu, který jinak slouží k uctívání mrtvých. V kopci, na kterém v létě kvete 150 000 levandulí, je schovaný 13,5 metrů vysoká socha Buddhy, jež váží 1500 tun. Objekt vytvořil Tadao Ando a je považován za jednu z vůbec nejoriginálnější stavbu na hřbitovech světa.

Samotnou sochu vytvořil Ando již před 15 lety, ale to byla na hřbitově umístěna na rovném prostranství. Definitivní změna přišla v prosinci 2015, v rámci odvážného projektu, který měl změnit podobu japonského hřbitova. Dnes se o díle píše v odborných uměleckých časopisech a krásný kopec s Buddhou se stal významnou turistickou atrakcí.

Socha totiž není celá normálně vidět, musíte k ní projít 40 metrů dlouhým tunelem vykopaných uvnitř kopce. Je ukrytá v rotundě, jež je zasazena do nitra krajiny.

Vzhled celého díla se mění podle ročních období. Na jaře se zazelená, v létě je kopec pokryt purpurovými levandulemi a v zimě ho „ztiší“ sníh.

Místo s Buddhou je tak netradiční, že se stalo velkou atrakcí pro místní lidi i turisty. Hřbitov byl otevřen v roce 1982, má celkovou rozlohu 180 hektarů a najdeme zde i další umělecké prezentace. Například sochy jako na Velikonočním ostrově.