Bolestivý, tradiční a krutý čínský zvyk. Malá chodidla byla známkou krásy, která měla vzrušovat muže | Reflex.cz
nahoru

Bolestivý, tradiční a krutý čínský zvyk. Malá chodidla byla známkou krásy, která měla vzrušovat muže

Tereza Stonišová23. dubna 2017 • 08:00
Bolestivý, tradiční a krutý čínský zvyk. Malá chodidla byla známkou krásy, která měla vzrušovat muže
foto: ImagineChina

Byl to dlouhý a nepříjemný proces, který trval roky. Jeho následky nesly dívky celý život. Přesto přetrval v Číně doslova tisíciletí – svazování nohou, které mělo za následek takzvané lotosové nohy, bylo považováno za symbol krásy. Nevíme přesně, jak vzniklo, ale jedno je jisté: ještě dnes lze v Číně najít ženy, které následky tohoto „zkrášlování“ trpí.

Podle tradice dívce nohy nesměla vidět její matka, aby neviděla dceřino utrpení. Jak často se obvazy, namočené do bylinné směsi, na nohách vyměňovaly, záviselo také na bohatství rodiny. Bohatí si mohli dovolit měnit obvazy častěji. Nohy se namáčely do bylinné směsi se zvířecí krví, údajně proto, aby se noha změkčila. Bylo také nutné co nejvíce ustřihnout nehty na dívčiných nohou – to proto, aby nezarůstaly do kůže.

 

V zámořských územích Francie začaly volby, výsledek je otevřený

Nohy se také lámaly, aby mohly být ještě menší. Obvazy se neustále vyměňovaly a procedura se opakovala. Dívkám se nohy takto přetvářely už od útlého věku – zpravidla již od pěti či šesti let. Během procedury často vznikaly infekce. Lámání nohou a jejich stahování bylo pochopitelně velmi bolestivé a nebylo nijak neobvyklé, že dívka během procesu zemřela. Nohy se sice již v Číně nezmenšují, i tak má ale tradice stále své žijící oběti. Poslední továrnu, která vyráběla na zmrzačené nohy speciální boty, zavřeli na konci 90. let.

Vyvrcholení války mýtů: Na draky nejlíp platí odstřelovač
RICHARD KLÍČNÍK 21. dubna 2017 • 18:27

Vyvrcholení války mýtů: Na draky nejlíp platí odstřelovač

 Klíčová slova: čína, zajímavosti, fotogalerie, nohyDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,700
29,920
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější