nahoru

27 dosud neznámých fotografií z teroristického útoku na Pentagon z 11. září 2001

Daniel Baret4. dubna 2017 • 09:30
27 dosud neznámých fotografií z teroristického útoku na Pentagon z 11. září 2001
foto: FBI

Americká FBI zveřejnila před několika dny dalších 27 dosud neznámých fotografií z teroristického útoku na Pentagon (ministerstvo obrany), který se odehrál nechvalně známého 11. září 2001. Islámští teroristé tehdy unesli v USA čtyři civilní letadla, dvě z nich pak narazila do mrakodrapů v New Yorku, ty se následně zřítily. Celkem při útocích zahynulo 2996 lidí a přes 6000 jich bylo zraněno.

Nově zveřejněné fotografie zachycují Pentagon těsně po útoku. Unesené letadlo se na budovu ministerstva zřítilo v 9:37 místního času. Po nárazu, který provázely výbuchy, začala budova hořet. Byl to třetí ze čtyř teroristických útoků a Pentagon byl zasažen 30 až 45 minut po atentátech v New Yorku.

Při útoku na Pentagon zahynulo celkem 184 lidí, včetně 59 cestujících a posádky na palubě uneseného stroje letu č. 77 společnosti American Airlines, který původně mířil z Washingtonu do Los Angeles.

Za útoky stál šéf teroristické organizace Al-Káida Usáma bin Ládin, který se tehdy skrýval v Afghánistánu a byl pod ochranou tam vládnoucího hnutí Tálibán. Prezident George W. Bush proto rozhodl o zahájení války proti Afghánistánu, která neskončila do dnešních dnů.

Série 27 předtím nezveřejněných snímků byla umístěna na stránku „FBI Records: The Vault“.

Diskuse ke článku