Na kolena a nakupovat: V Bulharsku z nouze otevírali obchody ve sklepě, teď jsou fenoménem | Reflex.cz
nahoru

Na kolena a nakupovat: V Bulharsku z nouze otevírali obchody ve sklepě, teď jsou fenoménem

pos28. března 2017 • 18:40
Na kolena a nakupovat: V Bulharsku z nouze otevírali obchody ve sklepě, teď jsou fenoménem
foto: Pinterest

Po pádu komunismu chtělo mnoho Bulharů zahájit svoje vlastní podnikání. Zejména drobní obchodníci v Sofii ale v začátcích neměli na pronájem prostor a byli vděční v podstatě za cokoliv. Výsledkem je spousta unikátních suterénních obchůdků po celém hlavním městě, u kterých když si chcete nakoupit, tak prostě musíte do dřepu nebo na kolena.

Tyto charakteristické obchůdky, místními nazývané ‚klek’, se nacházejí ve sklepech domů a prodej probíhá přes okénko kousek nad zemí. Aby však prodejci zákazníky navnadili a přitáhli, jsou kolem okénka barevné zasklené police. Sortiment tvoří většinou drobné věci, alkoholické i nealko nápoje, cigarety, občerstvení a pamlsky. Jsou však i obchody, které nabízejí opravy obuvi a jiné malé služby. Bývají otevřené do pozdních nočních hodin, v mnoha případech i nonstop.

“Po mnoho let byly ‚klek’ obchody téměř v každé ulici v Sofii. U těchto miniaturních a často i levných obchodů si lidé obstarávali věci, které zrovna potřebovali, když šli kolem. Kupovali si cigarety, nebo prostě se jen chtěli napít při čekání na zastávce. A nebylo jim za těžko kvůli tomu ohnout záda,” vysvětluje výtvarník Ivaylo Getov, který o tomto fenoménu udělal velkou sérii fotografií.

Tohle uvidíte jen v Rusku. Snímky, které ukazují jeho nejupřímnější tvář

“Bohužel, tyto charakteristické obchody se v současnosti pomalu stávají minulostí. Myslím ale, že natrvalo nezmizí už prostě proto, že se staly turistickou atrakcí, která vypráví živý příběh o bulharském přechodu od komunismu ke kapitalismu,” pokračuje Getov.

Sklepní obchody jsou působivým příkladem života lidí, kteří chtěli poctivě podnikat. Po pádu komunismu se prostě museli postarat sami o sebe a mnoho z nich využilo tuto skromnou možnost. Fenomén byl na světě.

Krásné Ukrajinky nafotily v zemi sužované válkou vtipné erotické fotografie
Jak to vypadalo, když se rozpadl Sovětský svaz? Působivé snímky vám oživí nedávnou…
Neuvěřitelné letecké snímky Izraele, když to ještě nebyl Izrael. 80 let staré fotky…

pos


Klíčová slova: fotogalerie, Bulharsko, obchody, Sofie


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější