nahoru

Na bruslích v Himaláji. Podívejte se, jak se rodí první tibetský hokejový tým

Martin Bartkovský 8. února 2017 • 08:30
Na bruslích v Himaláji. Podívejte se, jak se rodí první tibetský hokejový tým
foto: Andreas Bruhn

Že je lední hokej pouze doménou Evropy a Severní Ameriky? Omyl. Populární sport si neúprosně razí cestu do Asie. Zatímco Kazaši či Japonci balancují na hraně světové skupiny a Číňané do tohoto sportovního odvětví sypou stále více peněz, hokejky a puky se dostávají i na místa, kde byste je vůbec nečekali. Třeba mezi buddhistické chrámy do nadmořské výšky 4 500 metrů nad mořem. Do oblasti Ladakh mezi pohořími Himálaj a Karákorám.

V Ladakhu jsou ideální sportovní podmínky. Tři měsíce v roce tu klesají teploty pod -20 °C a horská jezera se promění v dokonalá přírodní kluziště. A na nich mezi školou a domácími pracemi tráví svůj volný čas děti všech věkových kategorií. Na malé bruslaře narazil loni v lednu americký hokejový trenér Ian Andersen, který sem zavítal v rámci projektu „Hokej bez hranic“. Spolu s ním dorazilo i potřebné hokejové vybavení a první opravdové hokejové tréninky mohly začít.

Andersen býval trenérem i ve slavné NHL. Dvě sezony byl jedním z trenérského týmu Minessoty Wild. Vzdal se ale světa velkých hal i slavné soutěže a vyrazil coby „cestující trenér“ do světa hokejem příliš nedotknutého. Nejprve trénoval rok srbský národní tým a loni v lednu ho příležitost zavála až na úpatí Himálaje.

V Ladakhu strávil několik měsíců. Celé dny bruslil s dětmi na zamrzlých jezerech a učil je kanadsko-americké hokejové škole. A kdo ví, možná že tu i položil základy budoucímu tibetskému národnímu týmu. Podle fotografií Andrease Bruhna to vypadá, že mezi dětmi pár talentů bude. Klíčová slova: hokej, fotogalerie, Tibet, HimalájDiskuse ke článku