Památník totální zkázy. Pýcha Detroitu chátrá a přihlíží tomu stovky nových aut, která nikdo nechce | Reflex.cz
nahoru

Památník totální zkázy. Pýcha Detroitu chátrá a přihlíží tomu stovky nových aut, která nikdo nechce

Martin Bartkovský7. února 2017 • 15:30
Památník totální zkázy. Pýcha Detroitu chátrá a přihlíží tomu stovky nových aut, která nikdo nechce
foto: Johnny Joo

Stadion jménem Silverdome hostil největší americký sportovní svátek. Finále Super Bowlu v roce 1982. Vešlo se sem téměř 100 tisíc lidí, kteří tu kromě amerického fotbalu sledovali i koncerty Elvise, Rolling Stones či Pink Floyd. Dokonce tu sloužil papež Jan Pavel II. To vše je ale minulostí. Aréna Silverdome nedaleko Detroitu je nyní sídlem duchů a její zkáze přihlíží stovky aut v ceně několika miliard dolarů. Zatímco stadion odkazuje na doby dávno minulé, nablýskané vraky připomínají nedávný emisní skandál automobilky Volkswagen. 

První výkop tu provedli Detroitští lvi v roce 1975 a až do konce 90. let nebyl v USA větší stadion. Zabíral neuvěřitelných 51 hektarů a do ochozů se pohodlně vešlo 82 tisíc lidí. Na mši papeže Jana Pavla II. v roce 1987 se jich však na stadion namačkalo ještě o 11 tisíc víc. Vystřídaly se tu snad všechny rockové i popové hvězdy. Proháněly se tu monster trucky i fotbalisté A. C. Milán. A svým wrestlerským uměním tu bavil diváky legendární svalovec Hulk Hogan.

Opuštěný stadion Silverdome na záběrech z dronuVIDEO Youtube.com

Špatná zpráva přišla v roce 2002. Tehdy se přímo v Detroitu otevřel sice menší, ale modernější stadion Ford Field a sláva Silverdomu začala uvadat. Fotbalový tým se přesunul do nové arény, muzikanti přestali jezdit. Stadion se uzavřel v roce 2006. O čtyři roky později se ale konalo slavnostní znovuotevření. Pořádali tu velkolepou show monstertrucků a exhibiční utkání tu odehráli fotbalisté A. C. Milán s athénským Panathinaikosem. Na původní slávu se ale nepodařilo navázat a tak byl v roce 2013 Silverdome znovu uzavřen. Po demontáži střechy začaly ochozy i hřiště rychle chátrat. V roce 2016 tu dokonce někdo úmyslně založil požár.

Stadion je tak nenávratně zničen a čeká na demolici, která by měla proběhnout tento rok. Jeho chátrání mlčky přihlíží stovky automobilů firmy Volkswagen, které na místní parkoviště společnost umístila v roce 2015, kdy propukl skandál s falšovanými emisními limity. Poslední momenty majestátné stavby zachytil fotograf Johnny Joo, který nafotil hřiště, zázemí i plné parkoviště. Podívejte se na fotky v galerii.  

Opravdový dům hrůzy. 150 let starý opuštěný přístav je rájem pro fotografy
Jak končí olympijská sportoviště? Podívejte se na stadiony duchů
Tereza Stonišová 13. srpna 2016 • 15:22

Jak končí olympijská sportoviště? Podívejte se na stadiony duchů

 
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví
PREMIUM X Helmut Newton: Fotograf, před jehož objektivem ochotně zapózovala každá žena
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější