nahoru

Živý kůň v Bílém domě? Ale ano, za slavného prezidenta JFK ho tam měla jeho dcera Caroline

Daniel Baret19. prosince 2016 • 13:25
Živý kůň v Bílém domě? Ale ano, za slavného prezidenta JFK ho tam měla jeho dcera Caroline
foto: JFK Presidential Library and museum

Ještě nevíme, jaká zvířátka (a zda vůbec) si do Bílého domu ve Washingtonu přiveze v lednu Donald J. Trump. Většinou tam s americkými prezidenty a jejich rodinami bydlí jako domácí mazlíčci psy a kočky. Existovala ale i jedna výjimka. Za vlády legendárního Johna Fitzgeralda Kennedyho, který byl 35. prezidentem USA v letech 1961 až 1963, se zde objevoval kůň Macaroni.  

Macaroniho daroval Caroline Kennedyové, dceři prvního páru Ameriky, tehdejší viceprezident Lyndon Johnson. Většinou byl koník ustájený v Kennedyho rodném domě ve Virgínii, ale často navštěvoval i Bílý dům, kde na něm Caroline jezdila. Někdy ho také doprovázel jiný poník, ten se jmenoval Tex.

Navíc Macaroni se stal skutečně slavným. V roce 1963 dostal například sedlo od marockého krále Hassana II. V září 1962 se s ním Caroline dokonce objevila na obálce tehdy velmi populárního časopisu Life. A to byla také inspirace pro hudebníka Neila Diamonda, který potom složil píseň „Sweet Caroline“.

Zatímco JFK byl zabit 22. listopadu 1963 při atentátu v Dallasu, jeho dcera Caroline (jinak i spisovatelka, právnička a diplomatka) je od listopadu 2013 americkou velvyslankyní v Japonsku. Je to také jediný žijící potomek prezidenta Kennedyho a jeho manželky Jacqueliny.

Podívejte se na neobvyklé fotografie koně, který se kdysi pohyboval v Bílém domě, sídle amerických prezidentů. Na některých fotkách je i přímo John Fitzgerald Kennedy. Takhle prezidenta zřejmě neznáte.

Diskuse ke článku