nahoru

Historie, o které se nemluví: Jak se z vína s kokainem stala Coca-Cola?

Martin Mrázek 5. srpna 2022 • 06:30
Historie, o které se nemluví: Jak se z vína s kokainem stala Coca-Cola?
foto: Flickr

Ačkoliv samotná americká společnost popírá, že by se v jejích nápojích někdy kokain vyskytoval, veřejnosti je dobře známo, že do roku 1903 tomu tak skutečně bylo. Méně známý je ale příběh nápoje, který vlastně za vznikem Coly stál. Jde o víno smíchané s kokainem. Tento koktejl byl v druhé polovině století tak populární, že ho pili prakticky všichni. A to včetně samotného papeže.

"Coca víno" bylo poprvé vyrobeno francouzským podnikatelem Angelo Marianim. Víno z Bordeaux smíchal Pařížan s lístky koky z Peru a "Vin Mariani" se stalo během velmi krátké doby obrovským hitem. Reklamy v Evropě i Americe tvrdily, že nápoj léčí melancholii, navrací zdraví, energii a vitalitu.

To, že nápoj způsoboval pocit euforie se nedá zpochybnit. Alkohol totiž narušuje pokusy těla odstranit kokain z krevního oběhu, a tím pádem je účinek drogy silnější a delší. Společně navíc vytváří kokaethylen. Látku, která zůstává v těle třikrát déle než samotný kokain a její toxicita je ještě zhruba o 30% větší.

Vin Mariani se stal brzy oblíbeným nápojem tehdejších celebrit. Pil ho Jules Verne, Thomas Edison a pila ho i královna Viktorie. Papež Lev XIII. koktejl miloval natolik, že společnost Vin Mariani ocenil zlatou medailí a objevil se dokonce i na jejich reklamních letácích. Obří úspěch společnosti pak začala rychle kopírovat konkurence.

V USA byl jedním z nejrychlejších farmaceut z Georgie - John Pemberton. Ten začal kopii Vin Mariani produkovat pod názvem Pemberton’s French Wine Coca. Když pak byla roku 1886 vyhlášena v Georgii prohibice, musel Pemberton nalézt nealkoholickou alternativu. Víno proto nahradil sirupem a novému nápoji, jenž byl ještě pořád plný kokainu, dal jméno Coca-Cola.

Do něj přimíchal i výtažky z Damiány, tehdy uznávaného léku na impotenci, a oříšky z Kolovníku, bohatý zdroj kofeinu. Díky tomu se Coca-Cola dokázala přeorientovat a přežít tak oficiální zákaz používání kokainu, který přišel v roce 1914. Zatímco Vin Mariani a ostatní společnosti zmizely úplně, Coca-Cola se stala jedním z nejoblíbenějších nápojů na celém světě.Klíčová slova: Coca Cola, historie, kokain, fotogalerie, vínoDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.