Eiffelova věž: Prohlédněte si luxusní penthouse na jejím vrcholu | Reflex.cz
nahoru

Zapomenuté tajemství Eiffelovy věže: Na jejím vrcholu si majitel postavil luxusní penthouse

Martin Mrázek29. září 2016 • 17:00
Zapomenuté tajemství Eiffelovy věže: Na jejím vrcholu si majitel postavil luxusní penthouse
foto: Flickr

Přesně před 130 lety došlo k slavnostnímu otevření dnes hlavní dominanty Paříže. Se stavbou se začalo v roce 1887 a přesně podle plánů konstruktéra Alexandra Gustava Eiffela byla věž hotova již o 24 měsíců později. Slavnostní otevření proběhlo 31. března 1889. Akorát včas pro 10. světovou výstavu, která se roku 1889 konala v Paříži. Navzdory tomu, že ke stavbě kolosu o váze deseti tisíc tun bylo použito 18 038 kusů svářkové oceli a 2,5 milionu nýtů, pracovalo na staveništi pouze 300 lidí. Šlo o skutečný symbol moderní vědy a tehdejší víry v pokrok.

V době světové výstavy ještě nefungovaly výtahy, a tak muselo prvních 30 000 návštěvníků vyšlapat 1710 schodů, aby se dostali až na vrchol. Tam na ně ale čekalo překvapení. Dostali se sice na ochoz, ale ještě nad nimi bylo ve výšce 285 metrů další patro.

To patřilo přímo panu Eiffelovi, který si na vrcholku své věže zřídil soukromou rezidenci. Jeho luxusní „penthouse“ mu záviděla celá Paříž a on zde hostil tehdejší celebrity typu Thomase Edisona. Jak krásný výhled odtud musel být, si dnes můžeme už jen domýšlet. Vybavení unikátního bytu si ale můžete prohlédnout v naší galerii.

15 slavných staveb, jak je neznáte: Eiffelovka, Tower Bridge nebo Opera v Sydney, když…

Soukromá rezidence slavného konstruktéra ale nebyla jediným překvapením, které na návštěvníky Eiffelovy věže čekalo. Na druhém patře si tehdy otevřel tiskárnu francouzský deník Le Figaro a vydával zde speciální čísla připravené právě k příležitosti světové výstavy. Byla zde rovněž pošta, ze které se posílaly pohledy balónem a plnohodnotné divadlo.

Krátkodobě se uvažovalo dokonce i o zbourání Eiffelovky, ale jejímu konstruktérovi se nakonec podařilo pro věž nalézt nové využití. Armáda začala dominantu Paříže používat jako základnu pro experimenty s bezdrátovým telegrafním spojením a z jejího vrcholku se nakonec začaly vysílat i rozhlasové pořady. Eiffelovce se tak podařilo překonat i kritický rok 1909, na který bylo reálně naplánováno její zničení a během let se z ní stala jedna z hlavních dominant Paříže. V současnosti ji každoročně navštíví kolem 7 milionů lidí.

13 postav seriálu Hra o trůny, u kterých tvůrci vyměnili herce. Prohlédněte si, jak se …
Unikátní barevné fotografie ukazují, jak vypadala Paříž před 100 lety
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Fámy, které cloumají státem, jsou nejriskantnějším nástrojem politiky
PREMIUM X Diskriminace mužů-účetních: Česká veřejná správa povýšila formalismus na kafkovský piedestal
PREMIUM X Bouřlivý říjen 1918: Jak vzniklo Německé Rakousko a málem nevzniklo Československo
PREMIUM X Jaroslav Lobkowicz: Monarchie? Raději bych zůstal u prezidenta a republiky...
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější