Les Bains Douches: Staré pařížské lázně se staly obětí celebrit a dekadence 20. století | Reflex.cz
nahoru

Les Bains Douches: Staré pařížské lázně se staly obětí celebrit a dekadence 20. století

Martin Mrázek31. října 2018 • 15:30
Les Bains Douches: Staré pařížské lázně se staly obětí celebrit a dekadence 20. století
foto: Foc Kan

Původně se jednalo o místo, kde se již v 19. století scházeli vážení občané Paříže a během ne zrovna levných masáží, zábalů a dalších procedur rozmlouvali o obchodních záležitostech. Nad sklenkou calvadosu, v tichém prostředí garantovaném slavnou rodinou Guerbois, jež byla v Paříži proslulá pro kvalitní lázeňské služby. Tehdejší prostředí, které si oblíbil i Marcel Proust, by nemohlo být ve větším rozporu se situací, jež nastala o století později.

V roce 1978 se dveře Les Bains Douches otevřely znovu. Interiér byl ale upraven pro potřeby nových návštěvníků, kteří ze starých lázní udělali noční klub proslulý hlasitou hudbou, drogami a nevázaným sexem. Těmi návštěvníky byli namátkou David Bowie, Andy Warhol, Jack Nicholson, Mick Jagger, Robert De Niro, Johnny Depp s Kate Mossovou i tehdy ještě nezletilá Vanessa Paradisová.

Prostituce, drogy, hazard: Opevněné město Kowloon nerespektovalo žádné zákony

Mnoho původních prvků lázní bylo zachováno, a tak se hosté pod vlivem různých návykových látek nadšeně vrhali do přítomných bazénů a užívali si soukromí, jež jim poskytoval členitý interiér klubu. Na dekadentní atmosféru nostalgicky vzpomíná i autor snímků, jež si můžete prohlédnout v galerii, Foc Kan.

„Bylo to nejlepší období mého života. Nejvíc kolem roku 1985. To jsme toho ještě moc nevěděli o AIDS. Všichni spali se všemi. Kdekoliv, kdykoliv, jakkoliv. Byli jsme volní,“ uvedl pro sketch42.

Cestovatelský děs: Šestihvězdičkový hotel v Severní Koreji má horší služby než vězení

Kolem roku 1990 začal klub uvadat. Ať už to byla epidemie HIV, či vývoj společnosti v samotné Paříži, pro Les Bains Douches už zkrátka nebylo místo. Budova pomalu chátrala a i přes několik pokusů o obnovu se klub bývalého věhlasu nikdy nedočkal. Dnes na jeho místě stojí hotel, který má s původními lázněmi už jen pramálo společného.

Ziegfeld Girls: Sexy tanečnice, označované jako nejkrásnější dívky všech dob. Podívejte se
Život pod Ceaușescem: Unikátní fotky Rumunska pod vládou komunistického diktátora.…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější