Prostituce, drogy, hazard: Opevněné město Kowloon nerespektovalo žádné zákony | Reflex.cz
nahoru

Prostituce, drogy, hazard: Opevněné město Kowloon nerespektovalo žádné zákony

Martin Mrázek16. září 2016 • 14:30
Prostituce, drogy, hazard: Opevněné město Kowloon nerespektovalo žádné zákony
foto: Greg Girard

Po druhé světové válce čelil britský Hongkong masívnímu přívalu čínských imigrantů, které nebylo kde ubytovat. Místní podnikatelé proto využili příležitosti a severně od města postavili ve čtvrti Kowloon 300 budov, jež měly uspokojit potřeby příchozích lidí. Nová zástavba sice ležela na území Hongkongu, jenže tento prostor oficiálně spadal pod čínskou samosprávu. Ani jedna ze zemí tak ve výsledku neměla zájem na tom, aby zde udržovala pořádek. No a výsledek na sebe nenechal dlouho čekat.

Nové budovy v Kowloonu začala brzy ovládat mafie a nikým neregulované území se rychle proměnilo. Domy přestaly stačit náporu příchozích a začaly růst do výšky i šířky. Z původních pěti se většina dostala až na 14 velmi vratkých pater. Úpravy bez jakýchkoliv stavebních povolení vedly i ke vzniku ulic vysoko nad těmi původními a do dolních částí nově „opevněného města“ tak zcela přestalo svítit slunce. Dle dobových výpovědí zde bylo neustále vlhké a horké prostředí, jež se takřka nedalo vydržet. Postapokalyptickou atmosféru dokreslovaly všudypřítomné kabely s kradenou elektřinou a amatérské studně plné vody velmi pochybné kvality.

Unikátní pohled z výšky na betonovou džungli Hongkongu

Na prostoru 2,6 hektaru zde žilo v době největšího rozpuku 33 tisíc lidí. Území s údajně nejvyšší hustotou populace na světě bylo rájem prostituce, hazardu a dealerů drog. Kromě nich zde ale vznikaly i legitimní podniky. Akreditovaným lékařům, kteří utíkali z Číny do Hongkongu, nebyla uznávána jejich praxe, a tak se jediným způsobem, jak i nadále vykonávat své povolání, stalo nikým neregulované, opevněné město Kowloon. Brzy tam za zubaři a doktory obecně začala chodit celá dělnická třída.

Muž si vytiskl Scarlett Johanssonovou po součástkách na své 3D tiskárně - a teď ji má…

Většina restaurací v Hongkongu pak byla prý zásobována nudlemi, jež vznikaly právě tady. Ve vysoce nehygienických podmínkách, které nikdo nekontroloval. I navzdory všudypřítomné špíně však do opevněného města za jídlem mířilo mnoho lidí. Dal se tu totiž sehnat tradiční pokrm připravovaný z masa štěňat čau-čau, jejž Britové v Hongkongu už dávno zakázali. Existovaly zde dílny vyrábějící šaty, kabelky, peněženky, ale i třeba plastová ramínka. Vyrábělo se tu cokoliv, na co si vzpomenete. V nelidských podmínkách tu zaměstnanci otročili 14 hodin denně za mrzkou mzdu.

Život uvnitř nevěstince v Bangladéši? Peklo zachyceno na silných snímcích

Bezpečnostní situace se v kowloonském opevněném městě postupem času stále zlepšovala, ale Čína ani Hongkong už na konci 80. let nehodlaly jeho existenci dále tolerovat. V roce 1987 začaly místní obyvatele společně vystěhovávat. Celá operace zabrala pět let a stála 3,7 miliardy hongkongských dolarů. Většina si na postup vlád stěžovala, protože lidé sice dostali peněžní kompenzaci, ale údajně byla příliš malá a většina z nich pak nemohla pokračovat v podnikatelských aktivitách.

Nejslavnější pivní festival Oktoberfest má i svoji erotickou verzi
Four Loko: Kontroverzní alkoholický nápoj, po kterém prý můžete "ztratit" i panenství
Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu
PREMIUM X Dobytí Měsíce: Kdo stál v pozadí? Geniální mladá ajťačka a Hitlerovi inženýři
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější