nahoru

Zrůdy v sukních: Mizerovská do vraždy snoubence zatáhla rodiče, kamarádku i milence. Vyšel jim až třetí pokus!

mc 20. ledna 2022 • 18:30

Zdenka Mizerovská byla první z pěti žen popravených v historii Československa (s výjimkou období Protektorátu). Bylo jí teprve dvaadvacet let. Spolu s ní ale za stejný čin na popravišti skončil i její milenec, ve vězení pak její kamarádka i rodiče. A vše kvůli vraždě nepohodlného snoubence. Vraždě, která skupině chladnokrevných zabijáků, vyšla až na třetí pokus. 

Zdenka si v devatenácti letech našla za nápadníka Antonína Janků. Po dvou  měsících známosti se sestěhovali a brzy i zasnoubili. Aby mohli brzy začít žít řádný manželský život, Antonín narukoval na vojnu, kam mu ztrápená Zdenka často posílala zamilované dopisy.

V reálu ale moc ztrápená a zamilovaná nebyla. Tedy aspoň ne zamilovaná do Tondy. Našla si totiž milence Rudolfa Langa, který ji oddaně a naivně miloval. Tak moc, že souhlasil i s vraždou! K té Zdenku navedla její kamarádka Božena Endlerová. Zdenka totiž nechtěla Tondovi zlomit srdce. A vražda se zdála, jako správně řešení.

Božena začala shánět cyankali, to se jí ale nepodařilo. Plánování se tedy začalo ubírat jiným směrem - s Rudolfem se dohodli, že Tondu umlátí na procházce v lese, když se na vánoční svátky vrátí z vojny domů. Jenže ani to nevyšlo, protože Tonda na tom byl fyzicky mnohem lépe než Rudy. Přepadení Lang zahrál do autu, ale problém se stále nevyřešil. Nakonec se to podařilo 4. března 1953.

Rudy spícího Tondu ubil tupou stranou sekery u Mizerovských doma. Tělo společně se Zdenčinými rodiči rozřezali a chtěli ho naházet do propusti u bývalé továrny. Jenže při druhé cestě s kusy těla je vyděsil štěkající pes, rozřezaného mladíka naházeli v pytlích do splavu potoka a utekli.

Právě pytel ale vrahy odhalil - na jednom z nich totiž byly iniciály MRK 21 - Mizerovský Rudolf, Kunratice 21. Pekelná skupina putovala rychle do vězení a před soud. Zdenčini rodiče dostali 6,5 roku, Božena Endlerová 25 let a Rudy se Zdenkou rovnou provaz.

mc


Klíčová slova: fotogalerie, zrůdy v sukníchDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.