nahoru

Popravy bez soudu: Hnutí Metoo už přispělo k prvním sebevraždám

mc 23. listopadu 2021 • 17:00

Švédská mezzosopranistka Anne Sofie von Otter se stala nechtěnou obětí hnutí MeToo. To roku 2017 obvinilo jejího manžela Bennyho Fredrikssona ze šikany a sexuálního obtěžování hereček. Toto obvinění pro ně mělo tragické následky, Benny spáchal sebevraždu, jeho vina se ale dodnes nepotvrdila.

Anne Sofie podíl na jeho smrti vidí právě u hnutí MeToo. Benny ovšem nebyl jediný, kdo po neprokázaných obviněních značně utrpěl. Debaty o zneužívání jsou jednoznačně přínosné, ale co když společnost bere prosté obvinění jako jednoznačný rozsudek o vině?

Benny Fredriksson byl umělecký šéf a režisér v kulturním centru ve Stockholmu. A podle obvinění měl své výhodné pozice značně zneužívat. Své svěřenkyně prý nechával zkoušet nahé a nutil jednu z hereček jít na potrat. Mezi osazenstvem se mu říkalo „Malý Hitler“. V roce 2017 vyšla obvinění na povrch a začal doslova hon na čarodějnice. Jen pár měsíců poté spáchal Benny sebevraždu.

Jeho manželka Anne Sofie nařčení na účet svého manžela tvrdě odmítla. Navíc tvrdilka, že za smrt Bennyho může právě hnutí MeToo. Faktem ale zůstává, že vyšetřování nepřineslo žádné výsledky a i média, která o případu prve informovala, uznala, že některé zprávy byly zavádějící.

Benny ale nebyl první ani poslední obětí nepodložených obvinění a rychlých rozsudků nad lidmi. Například Jill Messick neunesla kyberšikanu, která se snesla na její hlavu poté, co rozporovala obvinění Rose McGowan na adresu Harveyho Weinsteina. McGowan tvrdila, že ji Weinstein znásilnil v roce 1997, tou dobou jí Jill Messick zrovna dělala manažerku. McGowan ji následně zkritizovala za její postoje a nulovou podporu v těžké době. Messick posléze spáchala sebevraždu.

Možnou obětí je i Anthony Bourdain - kuchař známý svými cestovatelskými kulinářskými pořady, který si rovněž sáhl na život. Bourdain se dostal do středu konfliktu mezi svou partnerkou Asií Argento a Jimmym Bennetem, který ji obvinil z toho, že ho sexuálně zneužila, když mu bylo teprve 17. Bennet ženu nejprve vydíral a právě Bourdain mu měl vyplatit pořádně tučné „držhubné“. Bennet ale později stejně s obviněním šel do médií. Bourdain se na vlně nevole svezl tak trošku nevinně.

Hnutí MeToo v moderním světě dlouhé roky chybělo. Poukazuje na nechutné zneužívání moci vlivných osob. Jenže také dává příležitost k pomstě či zviditelnění se - široká společnost totiž jen málokdy čeká na konec policejního vyšetřování či rozsudek soudu. Závěry si většina dělá příliš brzy a pro mnoho neprávem obviněných to bývá zničující.

mc
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější komentáře