nahoru

Japonský bizár: Záliba v lascivních kostýmech jako únik od reality

mc 3. října 2022 • 10:40

Cosplay už dlouhé roky není pouze dominantou Japonska, ani východní Asie. Spolu s fenoménem fanouškovství se tiše ale střelhbitě přesunul i do západního světa, ačkoliv na ulici budete v kostýmu Thora, Daenerys nebo pokémona Pikachu pořád za exota. Když ale vychytáte místo a čas, může z vás být hvězda. V Japonsku to dotáhli ještě o kousek dál. Kromě nejrůznějších akcí a soutěží zde mají i restaurace, kde vás oblouží oblíbené postavy z her a filmů.

Kdybyste babičku zavedli na nějakou cosplay akci, asi by se ptala, proč jste jí vzali na maškarní. I tak se dá o cosplay mluvit, navíc právě maškarní a karnevaly jsou jeho jakýmsi předchůdcem. A je vidět, že i po stovkách let se rádi převlékáme za někoho - nebo něco - jiného.

Moderní nošení kostýmů a speciální akce tomu věnované překvapivě nezačaly v Japonsku, ale ve Spojených státech mezi fanoušky sci-fi. Zde také mají původ speciální "ziny" (časopisy), "cony" (setkání fanoušků) a pojem fandom (sdružení fanoušků). Právě na nejrůznějších conech se nošení kostýmu rozmohlo do takové míry, že se rozšířilo i za oceán. Do Japonska.

V roce 1984 Nobuyuki Takahashi popsal kamarádům a známým sci-fi maškarní z Los Angeles a zpopularizoval ho i ve své domovině, kde mu dali zájmu název "cosplay" (costume play). V 90. letech už ho znal každý Japonec a celá řada ho praktikovala. Jako únik před tvrdou realitou náročného života v Japonsku, i jako barevnou výplň šedých životů a neškodnou zábavu.

Záhy se zde začaly objevovat první cosplay kavárny s obsluhou v kostýmech. Konaly se i soutěže o nejlepší kostým, čímž se tato zábava opět obloukem vrátila ve své dnešní podobě do Spojených států i Evropy. Cosplay se už dnes zdaleka netýká jen sci-fi, ale snad úplně všeho - od postav z manga či anime přes charaktery z komiksů až po příšery z počítačových her. Kostýmy mohou být odfláknuté či neuvěřitelně propracované, kupované i šité doma na koleni. Představivosti se meze nekladou.

V posledních letech ale cosplay provází i skandály a problémy. Věnují se mu zejména ženy a nezřídka jsou jejich kostýmy sexy a značně odhalující, což často vábí pozornost...neuctivých živlů. Sexuální harašení došlo tak daleko, že i na známém comic-sonu v San Diegu byly dokonce vyvěšen obří cedule s nápisem "Cosplay neznamená souhlas".

mc


Klíčová slova: fotogalerie, Japonsko, cosplay


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.