nahoru

Fenomén hikikomori: Milion mladých Japonců není schopno po celé roky opustit svůj byt

mc 13. listopadu 2022 • 17:00

Během pandemie celá řada z nás skončila na kratší či delší dobu izolovaná od svého okolí. A valná většina z nás to nenesla příliš dobře. Člověk je tvor společenský a lidský kontakt nám nedokáží nahradit ani technologie, umožňující nejrůznější způsoby komunikace. O to podivnější se nám může zdát, když se někdo dobrovolně uzavře ve svém pokoji na celé roky, někdy i desetiletí. V Japonsku je takových lidí tisíce.

Je obecně známé, že v Japonsku jsou na lidi kladeny obzvláště velké nároky ať už při studiu či v práci. Touha být nejlepší, úspěšný, krásný a bohatý ale nepřináší jen ovoce. Japonsko například patří mezi země s nejvyšším počtem sebevražd ročně. Sociální nátlak na lidi ale vytváří i zvláštní fenomén zvaný hikikomori.

Označují se tak osoby, které déle jak šest měsíců neopustily svůj byt, či jen pokoj (často v domově rodičů). Tento trend poprvé zaznamenal psychiatr Tamaki Saitó v roce 1998. Do jeho ordinace stále častěji přicházeli rodiče, jejichž potomek - častěji syn - se zcela izoloval od okolního světa a přestal opouštět svůj pokoj. Saitó jim začal říkat hikikomori - „odtržení“ - a definoval je mimo jiné i absencí psychické poruchy, která by sociální izolaci odůvodňovala. V Japonsku je podle odhadů zhruba jeden milion takových lidí.

Důvody pro odloučení od společnosti uvádějí hikikomori různé, tím nejčastějším je ale taková či onaká varianta neschopnosti žít v tak soutěživé společnosti. Jakýkoliv neúspěch je v Japonsku, ale i dalších asijských zemích, doslova cejchem neschopnosti. Kritika, která hraničí až s šikanou, pak lidi postupně nutí uzavírat se do sebe - obrazně i doslova. Hikikomori pak tráví dny uzavření v maličkých místnostech, které opouštějí jen v nejnutnějších případech.

Jejich hygiena je na ultra nízké úrovni, sociální schopnosti mají ještě horší. Jsou zalezlí před počítačem, který jim poskytuje vše, co potřebují - zábavu a často i práci (pokud jsou schopni si nějakou najít a udržet). A v dnešní době, v Asii obzvlášť, je neuvěřitelně snadné nechat si doručit absolutně cokoliv až domů. O tom nás ostatně poučila pandemie covidu-19 i v Česku.

Právě toto onemocnění, které způsobilo v řadě zemí karantény národních rozměrů, je pro hikikomori, kteří se snaží uzdravit jen další ranou osudu. Ranou, která k dobrovolné izolaci na celá desetiletí může přivést stovky dalších lidí.

Podívejte se v galerii, jak žije milion mladých Japonců, kteří se bojí opustit svůj byt

mc


Klíčová slova: fotogalerie, japonci, hikimori


Zastavte drahotu s PREMIUM+


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.