nahoru

Matka punku Vivienne Westood: Provokace nahotou a výstředností i obdiv královny a láska mladého studenta

venu 15. prosince 2020 • 06:10
Matka punku Vivienne Westood: Provokace nahotou a výstředností i obdiv královny a láska mladého studenta
foto: Profimedia.cz

Módní návrhářka Vivienne Westwood se stala legendou, kterou nemiluje jen Velká Británie, ze které pochází, ale celý svět. Výstřední návrhářku, která se stala matkou punku, ocenila samotná britská královna Řádem britského impéria. I s vyznamenáním se ale Vivienne vždy uměla předvést. Nebyl problém ukázat zarostlý klín nebo si oholit hlavu. Oblíbená módní ikona příští rok oslaví 80. narozeniny. 

Vivienne Westwood vždycky nebyla módní návrhářkou. Když byla na studiích výtvarné výchovy, dobrovolně je nedokončila, protože byla přesvědčená o tom, že neprorazí. Stala se místo toho učitelkou.

O pár let později se ale dostala k tomu, co jí bylo osudem souzeno. Začala navrhovat oblečení pro punkovou kapelu Sex Pistols, tím si zajistila titul matka punku. Navrhovala ale i pro britskou premiérku Margaret Thatcherovou a byla velkou oblíbenkyní prince Charlese.

Vivienne byla vždycky svá. Její modely byly odjakživa osobité a její projev také. Nebála se na veřejnosti ukázat neoholený klín nebo prsa. V roce 2014 si dokonce oholila hlavu, místo vážné nemoci, o které se v médiích spekulovalo, chtěla návrhářka upozornit na globální oteplování.

Zdraví má britská módní ikona stále dobré, i když jí na jaře bude už 80 let. Zdravý má navíc i vztah se svým partnerem Andreasem Kronthalerem, se kterým tvoří pár už třicet let. Dala se s ním dohromady, když jí bylo 50 let a on byl jejím studentem. Tehdy mu bylo 25 let. Vivienne a Andrea jsou důkazem, že v lásce na věku opravdu nezáleží.

venu


Klíčová slova: život, punk, Vivienne WestwoodDiskuse ke článku