nahoru

Poprava Saddáma Husajna: Poslední okamžiky tyrana byly naplněny proklínáním, urážkami a tancem

venu 30. prosince 2020 • 10:00
Poprava Saddáma Husajna: Poslední okamžiky tyrana byly naplněny proklínáním, urážkami a tancem
foto: Profimedia.cz

Před 14 lety byl odsouzen k trestu smrti jeden z největších diktátorů světa Saddám Husajn. Samotná poprava pak proběhla 30. prosince 2006 v Bagdádu za přítomnosti místních ministrů, poslanců nebo pozůstalých po obětech, které měl Husajn na svědomí. Podle videozáznamu, který před lety unikl na veřejnost poprava rozhodně neproběhla v klidu. Naopak. Provázely ji peprné nadávky, urážení, ale i radost a tanec. 

Soudní proces se Saddámem Husajnem, dopadeném bývalém diktátorovi americkými vojáky, byl jednou z nejsledovanějších kauz vůbec. Ačkoliv Husajn veškerá obvinění odmítal a hájil se sám, nebylo mu to nic platné. Soud ho odsoudil k trestu smrti oběšením. A k tomu také 30. prosince 2006 v iráckém hlavním městě Bagdádu došlo.

Poprava proběhla kolem 6. hodiny ranní při východu slunce. Maskovaní muži dovedli Husajna na místo popravy a dali mu kolem krku oprátku. Pokud byste si ale mysleli, že vše proběhlo v klidu a důstojně, mýlili byste se. "Bůh tě zatrať" a "Jdi k čertu". Tyto věty, podle amatérského videozáznamu, který tehdy unikl na internet, na místě popravy zazněly hned několikrát. Jeden z maskovaných mužů Saddámovi vytkl následky jeho vládnutí - války, zabíjení, mučení, útoky na civilisty nebo používání chemických zbraní. "Zničil jsi nás. Zabíjel jsi nás. Nechal jsi nás žít v bídě," křičel. Saddám se však ani v posledních minutách života nehodlal kát. "Zachránil jsem vás před bídou a chudobou a zničil vaše nepřátele, Peršany a Američany." 

Na místě popravy bylo asi 15 osob, které se začaly modlit k proroku Mohamedovi. Pak proběhly ještě další slovní přestřelky, které pak uklidňoval kdosi z davu. Poslední slova Saddáma Husajna byla: "Dosvědčuji, že není božstva kromě Boha a Mohamed je posel Boží. Palestina je arabská." Uprostřed jeho další věty popravčí uvolnili propadliště, takže ji už nedokončil. Po popravě začali přítomní lidé tancovat a veselit se. Po 10 minutách bych bývalý diktátor sundán a zabalen do bílého pytle. Na druhý den byl pohřben poblíž svého rodiště Tikrítu. 

Saddám Husajn se za dobu své krutovlády dopustil mnoha zločinů. U soudu se zodpovídal za zločiny genocidy, vraždy a mučení civilistů. Povstání ve své zemi, proti své vládě, tvrdě potlačoval, dokonce použil proti vlastním lidem i chemické zbraně - oběti se odhadují na sta tisíce. Zničil nespočet rodin a celou zemi uvrhl do bídy a útlaku, který trval přes dvacet let.

venu


Klíčová slova: smrt, poprava, Saddám HusajnDiskuse ke článku