Opuštěné paláce Saddáma Husajna: Podívejte se, v jakém luxusu žil irácký diktátor | Reflex.cz
nahoru

Opuštěné paláce Saddáma Husajna: Podívejte se, v jakém luxusu žil irácký diktátor

Martin Mrázek18. ledna 2017 • 13:30
Opuštěné paláce Saddáma Husajna: Podívejte se, v jakém luxusu žil irácký diktátor
foto: Richard Mosse

U moci se držel takřka 24 let a za tu dobu stihl postavit odhadem až 100 opulentních rezidencí. V každém významnějším městě nechal postavit alespoň jeden palác. Tucty výstavních budov měly všem ukázat, jak mocný muž Husajn skutečně je. Dle dokumentů Organizace spojených národů mělo jen osm hlavních rezidencí přes 1000 budov a celkovou rozlohu zhruba 32 km².

Luxusní vily, kancelářské komplexy, sklady i garáže. To vše v grandiózním stylu, zevnitř obložené Husajnovými nejoblíbenějšími materiály – mramorem a zlatem. Po pádu Bagdádu v roce 2003 vyrabovali větší část paláců sami Iráčané.

Zbytek obsadila americká armáda a postupně je předávala místní vládě. Z některých se stanou muzea, jiné se dokonce pronajímaly jako apartmány. Jejich budoucnost je ale stále nejistá. Jak vypadaly v roce 2004 během pobytu Američanů, si můžete prohlédnout v naší galerii:

Děti opuštěné kvůli tradici: V Indii stále přežívá starobylý zvyk
Svléknout se před foťákem v šedesáti? Francouzská modelka dokazuje, že věk je jenom číslo
Jak si v komunistickém Sovětském svazu představovali Západ. Je to trapné i legračníKlíčová slova: fotogalerie, Saddám Husajn, palác, Irák


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější