nahoru

Opuštěné paláce Saddáma Husajna: Podívejte se, v jakém luxusu žil irácký diktátor

Martin Mrázek 18. ledna 2017 • 13:30
Opuštěné paláce Saddáma Husajna: Podívejte se, v jakém luxusu žil irácký diktátor
foto: Richard Mosse

U moci se držel takřka 24 let a za tu dobu stihl postavit odhadem až 100 opulentních rezidencí. V každém významnějším městě nechal postavit alespoň jeden palác. Tucty výstavních budov měly všem ukázat, jak mocný muž Husajn skutečně je. Dle dokumentů Organizace spojených národů mělo jen osm hlavních rezidencí přes 1000 budov a celkovou rozlohu zhruba 32 km².

Luxusní vily, kancelářské komplexy, sklady i garáže. To vše v grandiózním stylu, zevnitř obložené Husajnovými nejoblíbenějšími materiály – mramorem a zlatem. Po pádu Bagdádu v roce 2003 vyrabovali větší část paláců sami Iráčané.

Zbytek obsadila americká armáda a postupně je předávala místní vládě. Z některých se stanou muzea, jiné se dokonce pronajímaly jako apartmány. Jejich budoucnost je ale stále nejistá. Jak vypadaly v roce 2004 během pobytu Američanů, si můžete prohlédnout v naší galerii:Klíčová slova: fotogalerie, Irák, Saddám Husajn, palácDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.