Děti opuštěné kvůli tradici: V Indii stále přežívá starobylý zvyk | Reflex.cz
nahoru

Děti opuštěné kvůli tradici: V Indii stále přežívá starobylý zvyk

Martin Mrázek13. února 2019 • 15:30
Děti opuštěné kvůli tradici: V Indii stále přežívá starobylý zvyk
foto: Showkat Shafi

Nata Pratha, starobylý zvyk, který v komunitě Bhilů na severozápadu Indie povoluje muži zaplatit peníze za možnost soužití se ženou, aniž by si ji vzal. Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o takřka moderní výdobytek v jinak tradicemi svázané společnosti. Jenže Nata Pratha je v jednom ohledu mimořádně krutá. Nijak nemyslí na děti.

Cena za novou ženu se pohybuje v přepočtu mezi 10 až 20 tisíci korun. Většinou jsou předmětem obchodu ovdovělé ženy či nešťastné manželky. Mají tak šanci na nový život a to je to hlavní, co zastánci zvyku Nata Pratha zmiňují.

"Není na tom nic špatného. Právě naopak. Dává to ženám možnost volby. Pokud je manžel alkoholik, tak ho může prostě opustit a začít žít s jiným. Tenhle zvyk vymysleli naši předci a nemůže na něm být nic špatného. Naše společnost bude Nata Pratha vždy ctít," uvedl v rozhovoru s fotografem Showkatem Shafim jeden z vůdců komunity Bhilů Bansilal Kharadi.

Svléknout se před foťákem v šedesáti? Francouzská modelka dokazuje, že věk je jenom číslo

Jenže pokud nedojde k sňatku, děti dané ženy nemají žádnou jistotu, že je bude moci matka vzít s sebou. Právě naopak. Většinou jsou předány příbuzným, jež se o ně nestarají příliš dobře. Dle Neemy Pant, která pracuje v organizaci Save the Children in Rajasthan, jsou takové děti přímo diskriminovány. Vlastní poručníci je bijí, nedávají jim pořádně najíst a nedovolují jim ani chodit do školy. Děti místo toho pracují na polích a jako sluhové v domě.

Nata Pratha změnila život i malé Pinki, se kterou fotografa Showkata Shafiho seznámila její babička Kanku Roat. Dnes pětileté holčičce zemřel krátce po jejím narození otec a matka si v rámci uctění tradic našla nového manžela. Malé miminko tak zůstalo samo. I přesto měla ale Pinki pořádné štěstí. 53letá babička ji netýrá a dělí se s ní o vše co má, i když to není mnoho. Obě žijí v hliněné chatrči a veškerý majetek představuje jedna kráva a její tele.

"Po smrti mého syna opustila dceru a šla žít se ženatým mužem. Mohla tu zůstat a starat se o dceru, ale jde o zvyk. Tak to tu chodí už několik století," krčí rameny Kanku. Babička Pinki chce alespoň dohlédnout na to, aby vnučka chodila do školy a měla šanci na lepší život. To se většině "obětí" Nata Pratha nepoštěstí.

Válka tehdy a dnes: Připomeňte si, jak před dvaceti lety vypadal konflikt v bývalé …
Jak si v komunistickém Sovětském svazu představovali Západ. Je to trapné i legrační
Trápí vás vedra v Česku? Podívejte se, jak vypadá skutečná ruská zima a třeba vás to …Klíčová slova: Indie, Nata Pratha, fotogalerie, děti, rodina


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
23,080
29,310
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější