nahoru

Básnířka Liane de Pougy: Nejvyhledávanější lesbická kurtizána pro pařížské vyšší vrstvy z konce 19. století

venu 16. května 2022 • 16:30
Básnířka Liane de Pougy: Nejvyhledávanější lesbická kurtizána pro pařížské vyšší vrstvy z konce 19. století
foto: Profimedia.cz

V roce 1869 se ve Francii narodila dívka, která v pozdějších letech svého života ovládla Paříž a její svět kurtizán, tance, poezie a krátkodobého pobavení. Anne Marie Chassaigne, která si nechávala říkat Liane de Pougy, byla krásná, inteligentní a s životem se musela dost prát. 

Ačkoliv byste to do ní neřekli, Liane de Pougy vyrůstala v ženském klášteře. Když jí bylo 17 let, otěhotněla s námořníkem Armandem Pourpem, kterého si nakonec vzala a porodila mu syna Marca. Jak sama uvedla ve svých pamětech, nebyla mu dobrou matkou. Byla dítětem, které se mělo starat o dítě. Navíc byla nespokojená s tím, že se jí nenarodila holčička, protože s tou by navázala lepší pouto. Markovi však nebyla do vínku dána dlouhověkost. Zemřel v 1. světové válce.

To už však byli jeho rodiče od sebe. První Lianin manžel byl totiž násilník, který ji mlátil, znásilňoval a způsoboval jí jizvy na těle. Když už to Liane nemohla vydržet, odešla od něj a utekla do Paříže. Později požádala o rozvod, což bylo na tehdejší dobu skandální.

V Paříži se ale konečně našla. Začala se věnovat kariéře tanečnice a kurtizány a prožila několik vztahů se ženami. Což se také promítalo do její literární tvorby. Vydala například úspěšnou sbírku milostné korespondence s přítelkyní a americkou spisovatelkou Natalii Clifford Barney.

Nakonec se ale vrátila k mužskému pohlaví a zbytek života prožila oficiálně provdaná za rumunského prince Georgese Ghika. Status princezny její bouřlivý život ovlivnil a Liane se usadila. Po 16 letech však Georges potkal mladou umělkyni Manon Thiébaut, do které se zamiloval. Ona však milovala Liane. Na milostný trojúhelník ale Liane neměla náladu, a tak pohrozila Georgesovi rozvodem. Nakonec spolu manželé zůstali a během 2. světové války se přestěhovali do Švýcarska. Georges zemřel v roce 1945. Po smrti manžela se Liane navrátila ke svým kořenům. Připojila se k mnišskému řádu Saint Dominic a zůstala tam jako jeptiška až do své smrti v roce 1950.

venu
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.