nahoru

Před 65 lety Tolkien Návratem krále završil trilogii Pán prstenů. Nahlédněte do jeho magického světa

ČTK, lam 20. října 2020 • 06:20
Před 65 lety Tolkien Návratem krále završil trilogii Pán prstenů. Nahlédněte do jeho magického světa
foto: ČTK/The Independent

John Ronald Reuel Tolkien vystudoval na Oxfordu staroanglickou literaturu a jazyk a v témže oboru se stal profesorem. Pro radost a pro své děti psal současně i beletrii a ta ho nakonec nejvíce proslavila.

Tehdy asi netušil, že jeho román Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (1937) a návazná trilogie Pán prstenů, jejíž poslední díl Návrat krále vyšel před 65 lety, 20. října 1955, se později zařadí k nejslavnějším knihám uplynulého století.

Příběhy o prstenu, který "vládne všem", vyšly v letech 1954-1955 (česky poprvé 1990-1992) a trilogii tvoří knihy Společenstvo Prstenu, Dvě věže a Návrat krále. Na celém světě se jí prodalo víc než 150 milionů výtisků a osudy hobitů, skřítků, elfů a dalších postav z jeho fiktivní Středozemě se staly kultovní záležitostí a námětem pro umělecká díla včetně veleúspěšných filmů režiséra Petera Jacksona. 

Prohlédněte si fotogalerii. Najdete v ní úchvatné fotografie různých autorů, které znázorňují Tolkienův svět, nebo unikátní poznámky samotného autora.

ČTK, lam
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.