nahoru

Děsivé pozůstatky války ve Vietnamu: Děti Agenta Orange se rodí dosud postižené

venu 8. května 2022 • 18:00
Děsivé pozůstatky války ve Vietnamu: Děti Agenta Orange se rodí dosud postižené
foto: Profimedia.cz

Válka ve Vietnamu sice skončila v roce 1973, její následky však stále přetrvávají. Dodnes byste mohli v této zemi narazit na děti se závažným genetickým onemocněním, které způsobily tisíce tun látky s názvem Agent Orange, shozené na vietnamské území.

27. ledna 1973 byla v Paříži podepsána mírová dohoda, podle níž byla formálně ukončena válka ve Vietnamu. Nikdo v té době ale asi úplně netušil, že si země ponese svůj úděl dodnes.

Během vietnamské války americká armáda používala látku ze směsi dvou herbicidů Agent Orange, která měla zabít stromy a rostliny, které blokovaly americkému letectvu výhled ze vzduchu na kryty vietnamských bojovníků schovávajících se v džungli.

Agent Orange a jeho účinná látka dioxin je však jedna z nejjedovatějších látek, které jsou člověku známy. A samozřejmě nezabíjí jen stromy a rostliny, ale ubližuje všemu živému. Například lidem. Na území Vietnamu dopadlo více než 70 000 tun, což se samozřejmě muselo někde podepsat. Děti Agenta Orange se říká těm, které kvůli této látce trpí genetickým onemocněním.

venu


Klíčová slova: děti, válka, postižení, VietnamDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.