
V historii Novosibirsku sehráli svou roli i českoslovenští legionáři. Po únorové revoluci v roce 1917 ovládli město bolševici. Záhy zde vypukl rudý teror a terčem nebyla pouze buržoazie, ale i bývalí političtí spojenci bolševiků. Ti jim teď překáželi v cestě k moci, a tak museli být odstraněni. 26. května roku 1918 ale tehdejší Novonikolajevsk obsadil 7. střelecký pluk československých legií zvaný „Tatranský“ pod vedením kapitána Radola Gajdy. V blízkém Tomsku se podařilo svrhnout guberniální bolševický sovět a do čela oblasti se postavil představitel protimonarchistické univerzitní inteligence Grigorij Nikolajevič Potapin.
Na důležitost tohoto osvobození ukazuje i fakt, že vojenská správa Novonikolajevsku nechala několik dní po obsazení bez soudu zastřelit místní bolševiky. Zvěrstva, kterých se dopustili, byla zkrátka příliš velká. Město bylo tehdy předáno Dočasné sibiřské vládě. Vojensky ho ale stále ovládali českoslovenští legionáři. Nicméně ti se nakonec přesouvají do Vladivostoku a odjíždí domů. Tomsk a Novonikolajevsk se bez pomoci ubránit nemohly. 20. prosince roku 1919 tedy definitivně padly a do města se vrací bolševik. Navzdory tomu došlo v následujících letech k prudkému rozvoji a město bývá označováno za sibiřské Chicago.
V roce 1971 Novosibirsk navštěvuje fotograf vystupující pod přezdívkou gcosserat. Jeho fotografie nabízí unikátní pohled na život v Sovětském svazu a na to, co mohl „západní“ turista tehdy vidět. Odpovídají podle vás realitě? Snímky naleznete v naší galerii:
Kdy může skončit karanténa? Byla vládní omezení přehnaná? Jak se může pandemie dál vyvíjet? Přečtete si v novém tištěném Reflexu velký rozhovor s profesorem Pavlem Kolářem a imunologem Jaroslavem Svobodou >>>
