nahoru

Eliška Křenková v domě hrůzy s radikální výchovou. Podívejte se na ukázku z temného filmu Tiché doteky

-bam- 10. září 2019 • 13:20
Video se připravuje ...
Tiché doteky - trailer na film
• video: 
Aerofilms

Tajemně atmosférický thriller Tiché doteky režiséra Michala Hogenauera s Eliškou Křenkovou v její první hlavní filmové roli vstoupí do českých kin 3. října. Snímek s vizuálně vytříbeným stylem pojednává o české dívce Mie, která začne pracovat v cizí zemi jako au-pair pro rodinu z vyšší vrstvy, ale postupně se ukazuje, že rodina vyznává řadu striktních a radikálních výchovných pravidel a že je zřejmě součástí jakési fanatické komunity. Debut Michala Hogenauera byl natočen v zahraničí v česko-nizozemsko-lotyšské koprodukci a s mezinárodním hereckým obsazením. Kromě Elišky Křenkové se ve stěžejních rolích představí přední holandští herci Monic Hendrickxová nebo Roeland Fernhout. Autorem filmové hudby je Filip Míšek z kapely Khoiba. 

Ve filmu Tiché doteky se hlavní hrdinka musí starat jako au-pair nejen o honosný dům ve vilové čtvrti, ale především o desetiletého Sebastiana. Již první setkání s jeho rodiči však naznačí, že od ní bude očekáváno mnohem více. Postupně se ukazuje, že nová rodina vyznává řadu striktních pravidel včetně radikálního přístupu k výchově chlapce a že je zřejmě součástí jakési fanatické komunity. Porušení nastoleného pořádku by pro Miu znamenalo potupnou cestu zpět domů. Ta nechce zklamat jejich důvěru, přijít o nově navázaný vztah se Sebastianem, ani se předčasně vracet. Skrze systematickou manipulaci však začne popírat své dřívější hodnoty.

„Zajímalo mě, co může vést člověka k tomu, že se pod nátlakem manipulace vzdá sám sebe a začne se podílet na věcech, které mu dříve přišly nemorální,“ říká režisér Michal Hogenauer. „Zaujaly mě případy, kdy se člověk během několika dní dokázal přeměnit k nepoznání a chovat se tak, že by dřív nevěřil, že toho bude schopen. Nikoli vrozené povahové rysy, ale síla situace byla totiž často důvodem, že takový jedinec ztratil sám sebe a stal se někým jiným,“ popisuje Michal Hogenauer.

Režisér se při tvorbě filmu volně inspiroval učením sekty Twelve Tribes (Dvanáct kmenů). „Je plno promyšlených způsobů, kdy vás někdo velice efektivním nenápadným způsobem začne transformovat, aniž byste si toho byli vědomi – například brainwashingem nebo lovebombingem. A samozřejmě od manipulace jsem se dostal k sektám a kultům, které jsou na těchto praktikách v mnoha směrech založeny,“ přibližuje vznik filmu režisér.

Herečka Eliška Křenková režiséra zaujala už při svém absolventském představení Svěcení jara na DAMU. Hogenauer však přiznává, že chtěl nejprve sám pro hlavní roli najít a objevit nějakou neokoukanou mladou herečku, či spíše neherečku. Postupně si však uvědomil, že vzhledem k náročným podmínkám natáčení bude přece jen potřebovat profesionálku. „Potřeboval jsem někoho, na koho se budu moci spolehnout, někoho, kdo umí být jednoduše přirozený, kdo zná své řemeslo a je schopen filmového, minimalistického herectví. A Eliška byla náhle tou jasnou a jedinou volbou,“ upřesňuje důvod svého výběru Michal Hogenauer.

Roli Sebastiana režisér svěřil desetiletému Jacobovi Juttemu. Vzhledem ke skutečnosti, že ve filmu jsou i choulostivé scény, musel štáb v tomto případě postupovat velmi citlivě. Malý herec tak přicestoval s profesionálním asistentem, který dohlížel i na jeho psychickou pohodu i na to, aby zvládl i dramatičtější scény. „Základem pro úspěch byla naše vzájemná důvěra, důvěra jeho rodičů a dobrá komunikace,“ uzavírá producent Petr Oukropec.

-bam-
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.