Aňa Geislerová jako Božena Němcová, Čočkin z Mostu jako Erben. Chystá se minisérie ze života slavné spisovatelky | Reflex.cz
nahoru

Aňa Geislerová jako Božena Němcová, Čočkin z Mostu jako Erben. Chystá se minisérie ze života slavné spisovatelky

-bam-, ČTK12. srpna 2019 • 12:20
Aňa Geislerová jako Božena Němcová, Čočkin z Mostu jako Erben. Chystá se minisérie ze života slavné spisovatelky
foto: Zbyněk Pecák; Česká televize

V Novém Městě nad Metují začalo natáčení televizní minisérie o Boženě a Josefovi Němcových. Filmaři se tento týden přesunou do Opočna, následně do Prahy a později zavítají i na Slovensko. Zaznamenají životní příběh významné české spisovatelky, které propůjčila tvář herečka Aňa Geislerová. Mladší podobu Němcové ztvární Anna Kameníková. 

V minulosti Boženu Němcovou, vlastním jménem Barboru, ztvárnily například Dana Medřická, Jiřina Švorcová nebo Dana Syslová. "Barboru poznají diváci z úhlu, který není úplně vše bořící, ale je rozhodně překvapivý. Byla to ve své době mnoho emocí vzbuzující postava, a to se nezměnilo. Stejně jako každá silná osobnost budila i ona protichůdné emoce. My se jich nebojíme," uvedla k nové minisérii Geislerová.

Aňa Geislerová: Už zase chodíme demonstrovat, jako před třiceti lety. Ale mám pocit, že…

Mladou Němcovou ztvární herečka Anna Kameníková, podle které se Němcová měnila nejen s každou ztracenou láskou, ale zejména, když začala psát: "Můj vztah k ní se hodně prohloubil. Za poslední půlrok jsem nečetla nic jiného než knížky o Boženě nebo od Boženy. Pohltila mě a nadchla," sdělila Kameníková.

Do studia práce autorky románu Babička a lidových pohádek Princ Bajaja nebo Sůl nad zlato se pustila i Geislerová. "Mnoho věcí jsem vůbec netušila. Ačkoliv jsem se asi před dvěma měsíci chtěla sama prostřednictvím její opravdu zajímavé korespondence pročíst k tomu, kdo vlastně Barbora byla, teď jsem se díky natáčení dozvěděla mnohem víc. A musím říct, že cesta k její osobě je složitá. Mám k ní obdiv, ale ne vždy jí rozumím," konstatovala.

Příběh o touze po svobodě vniká na základě scénáře Hany Wlodarczykové a Martiny Komárkové v režii Lenky Wimmerové a v produkci tvůrčí skupiny Michala Reitlera. V dalších rolích se představí Jan Hájek jako Josef Němec nebo Vladimír Škultéty (známý jako Čočkin ze seriálu Most!) v roli Karla Jaromíra Erbena.

Kdyby byl Most člověkem, museli byste jej politovat aneb Jak jsme zničili kdysi krásné …
Všechno je jinak! Nový seriál s Kryštofem Hádkem ukáže marný boj reklamní agentury s…

-bam-, ČTKVybíráme z placeného obsahu
Česko má špatné silnice a nedostupné bydlení, ale řeší bizarnosti jako Čapí hnízdo a Koněva
Děs z hlubin oceánu: Až uvidíte tyhle snímky, tak možná už do moře nikdy nevkročíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: V Česku nastal prokurátorský puč číslo 2
Skotsko bude za pár let nezávislé a členem EU, říká Nicola Sturgeonová
Pekárková: Jsem uprchlík i migrant, příteli říkám opičáku. Muslimům od mládí vymývají mozky, někdo nevydrží

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější