Všechno bude. Český film slovinského režiséra půjde do boje o Oscara | Reflex.cz
nahoru

Česko vyšle do boje o Oscara film Všechno bude

ČTK13. září 2018 • 12:24
Trailer filmu Všechno bude režiséra Olmo Omerzu
• video: 
CinemArt

Česko vyšle do boje o Oscara za nejlepší cizojazyčný film Všechno bude režiséra Olma Omerzua. O nominaci rozhodlo hlasování členů České filmové a televizní akademie (ČFTA). Vybírali z 21 českých hraných a dokumentárních filmů. Film Všechno bude získal cenu za nejlepší režii na letošním mezinárodním festivalu v Karlových Varech.

"Mezi vysoce hodnocenými filmy se za snímkem Všechno bude umístily filmy Domestik, Jan Palach, Toman nebo Úsměvy smutných mužů," uvedla ČFTA. Konečné nominace na Oscary budou oznámeny 22. ledna. Vítězové budou poté vyhlášeni na slavnostním ceremoniálu 24. února 2019 v Los Angeles.

Snímek Všechno bude vznikl v česko-slovinsko-slovensko-polské koprodukci. Inspirací pro něj byl policejní zpráva o třináctiletém chlapci, kterého v autě zastavila policie. Omerzu pak natočil netradiční road movie o dvou chlapcích, kteří se v ukradeném autě vydávají na cestu přes republiku. Cílem jejich útěku je pocit svobody a touha něco zažít.

Hlavní postavy ztvárnili neherci Tomáš Mrvík a Jan František Uher. Podle Omerzua výběru předcházel dlouhý casting a natáčení důkladná příprava, nejprve s improvizací a až později se scénářem. Pro oba protagonisty byla zkušenost s natáčením motivací, herectví by se chtěli věnovat dál. Ve filmu hrají také Eliška Křenková, Lenka Vlasáková nebo Martin Pechlát.

První světová válka ve filmu. 10 nejlepších snímků o Velké válce, které byste měli vidět

Oceňovaný režisér

Olmo Omerzu se narodil ve slovinské Lublani. V Česku absolvoval pražskou FAMU. V roce 2012 debutoval dramatem Příliš mladá noc, za který dostal na Cenách české filmové kritiky cenu za Objev roku. Natočil také celovečerní snímek Rodinný film, který získal Cenu za umělecký přínos na festivalu v Tokiu, dvě Ceny české filmové kritiky, Zlatého ledňáčka a také tři nominace na Českého lva včetně nejlepší režie.

Oscara pro nejlepší neanglicky mluvený film získala v roce 1966 režisérská dvojice Ján Kádár a Elmar Klos za drama z doby druhé světové války Obchod na korze. Oscara v téže kategorii získal v roce 1968 i Jiří Menzel za celovečerní debut Ostře sledované vlaky. Nejznámější český režisér Miloš Forman získal své dva Oscary až v Americe, i když už předtím byl nominován - za Lásky jedné plavovlásky (1967) a Hoří, má panenko (1969). První Formanův Oscar byl za Přelet nad kukaččím hnízdem (1976), druhý za Amadea (1985), který vynesl cenu akademie také Theodoru Pištěkovi za kostýmy a scénickému výtvarníkovi Karlu Černému.

Zatím posledním českým filmem, který proměnil oscarovou nominaci, byl snímek režiséra Jana Svěráka Kolja v roce 1997. Od té doby získali nominaci pro nejlepší cizojazyčný snímek ještě Jan Hřebejk za válečnou tragikomedii Musíme si pomáhat (2001) a Ondřej Trojan se Želary (2004), ani jeden ale nakonec neuspěl.

10 nejlepších filmů roku 2017 a proč je musíte vidět
TEREZA SPÁČILOVÁ 15. ledna 2018 • 11:11

10 nejlepších filmů roku 2017 a proč je musíte vidět

10 nejlepších seriálů poslední dekády a důvody, proč je rozhodně nesmíte propásnout

ČTK


Klíčová slova: filmy, Všechno bude, Olmo Omerzu, Oscar


Nejlepší filmy a seriály

Podívejte se na naše žebříčky nejlepších filmů roku 2018

Thrillery Dramata Komedie Horory Filmy 2018 Sci-fi Seriály

 

 

Vybíráme z placeného obsahu
Chci dát hlas zotročovaným ženám, páchají sebevraždy a šílí, feministky za mě nemluví, říká spisovatelka Bellová
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil
Trump vyzval Erdogana k zastavení bojů proti Kurdům v Sýrii
Neseriózní Události Luďka Staňka: Záporák Bakala, hamletovský Soukup a pokrokové vlaky
České Švýcarsko: Divoká krajina zrozená z moře se stala kolébkou české turistiky

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější