Seriál Jeden den

Seriál Jeden den Zdroj: Netflix

Seriál Jeden den
Seriál Jeden den
Seriál Jeden den
Seriál Jeden den
Seriál Jeden den
10
Fotogalerie

Chcete seriál s hromadou kapesníků? Zkuste na Netflixu adaptaci srdcervoucího románu Jeden den

Jeden den (nebo taky One day) je seriálová adaptace stejnojmenné knihy od britského spisovatele a scenáristy Davida Nichollse. Je vám název povědomý, i když víte, že knížku jste určitě nečetli? Možná jste viděli filmové zpracování s Anne Hathaway a Jimem Sturgessem z roku 2011. To zvládlo „rozložit“ první várků romantiků. Já se coby člověk, který zhlédl v předchozích třech večerech netflixové seriálové zpracování, řadím ke generaci druhé. A to bez znalosti knížky, která je prý slovy knižní redaktorky Zuzany Kačerové dokonalá. 

Po zhlédnutí seriálu Jeden den nezůstane oko suché a srdce se vám bude svírat ještě řadu dnů. Teď už ale k dílku. A bacha, spoilerům se nevyhneme. S těžkým srdcem (začínám jak při oznamování smrti blízkého) se vracím v myšlenkách k tomu, jak to všechno začalo. Dva mladí lidé Emma Morley a Dexter Mayhew, v podání skvělých a pro většinu z nás neznámých Ambiky Mod a Lea Woodalla, kterého jste mohli vidět v roli britského floutka v druhé sérii Bílého lotosu na HBO, se potkají na školním večírku při příležitosti ukončení studií.

Společensky unavení a vzájemnou přitažlivostí ovínění se vydávají k Emmě domů, kde spolu stráví noc. Ne však v klasickém slova smyslu – ostatně v jejich příběhu vlastně nic není tak prvoplánové, jak bychom od snímku podobného ražení čekali. Pozorujeme tak dvojku, která se poznává prostřednictvím příjemných dialogů, a dozvíme se, proč navzdory silné přitažlivosti nepřekročí, tedy alespoň po určitou dobu, hranice a zůstanou si nejlepšími kamarády.

Co se může pokazit?

Ve 14 dílech se stopáží mezi zhruba 25 a 40 minutami sledujeme, jak spolu nebo bez sebe následujících 20 let stráví vždy jeden den, a to 15. červenec. Začínáme v roce 1988 ukončením studií a počátkem jejich „přátelské romance“. Nehledejte v tom dnes tak populární „kamarádství s výhodami“. Sledujeme tu dva lidi, jejichž plány pro život se příliš nepotkávají, ale vzájemné sympatie jsou natolik silné, že se rozhodnou zůstat v životě toho druhého. Vidíme tu, jak se potýkají se vzestupy a pády jejich často spíše neplánovaných kariér, i to, jak oba randí, budují vztahy a do toho všeho si vytvářejí prostor, aby tu byli vždy jeden pro druhého.

Právě vzájemná podpora je jedním z prvků, který mě během sledování seriálu nepřestal dojímat. Jak prorokovali na pověstných internetech jiní – tuhle minisérii jsem musela i já tzv. bingenout (tzn. podívat se na co nejvíce dílů v kuse) během zhruba tří večerů. Jeden den vás zkrátka nepustí. Je to trochu jako sledovat Pam a Jima v americkém Kanclu – dlouho pozorujeme dva lidi se silnou náklonností, chytrým humorem a velkým přátelstvím. Když se pak (SPOILER ALERT) konečně dají dohromady, prožíváte radost, jako by šlo o vaše dva nejbližší kamarády. Co se může pokazit, že? 

…ani sebevětší pařez

Život je nevyzpytatelný, a tak i u vztahů, kde jste přesvědčeni, že je nemůže nic a nikdo ohrozit, existují zákonitosti, které neovlivní nikdo z nás. Téměř pohádkový příběh je tak bolestně ukončen. Nebudu vám nic nalhávat, nejen já se svou extrémní citlivostí, ale i můj partner jsme probrečeli poslední díl od začátku do konce. Vztah Emmy a Dexe člověka vtáhne, jejich postavy jsou navzdory všem peripetiím a mouchám velmi sympatické a pro občasné ústřely máte pochopení a to celek nakonec dělá tolik uvěřitelným. Je to příběh velmi lidský, dojemný a rozhodně je to ta největší love story, jakou jsem měla tu čest vidět, a to jsem viděla kdeco od Titanicu přes Zápisník jedné lásky až po Stmívání. Je naprosto přesnou definicí slova „heartbreaking“. Zkrátka a dobře vám zlomí srdce. 

Nevím, zda je to tím, že jsem v láskyplném vztahu a možná proto se mnou příběh rezonoval. Dokázala jsem si totiž dobře představit, jak snadno se něco podobného může stát každému z nás. Nebo je to prostě jen krásně a uvěřitelně zpracovaný příběh přátelství a lásky dvou milých postav. Celek dokreslují i přátelé a rodina, kteří do příběhu vstupují a v závěru ho lidsky uzavírají. Ať už zvolíte knížku, film nebo seriál, neprohloupíte. Jen se připravte na emocionální bouři, která vás čeká a nemine, ani kdybyste byli sebevětší pařez.