Z koncertu Beatles a jejich svět na festivalu Prague Proms

Z koncertu Beatles a jejich svět na festivalu Prague Proms Zdroj: Jan Malý

Z koncertu Beatles a jejich svět na festivalu Prague Proms
Z koncertu Beatles a jejich svět na festivalu Prague Proms
Z koncertu Beatles a jejich svět na festivalu Prague Proms
3
Fotogalerie

Legendární Beatles zněli na světové premiéře s ČNSO. A představí se i na festivalu ve Varech

Legendární rocková skupina The Beatles se sice rozpadla už koncem roku 1970, ale i po mnoha desetiletích lidé pořád velmi dobře znají její nejlepší písně. Ukázal to také vyprodaný koncert v pražském Obecním domě na festivalu Prague Proms, kde Český národní symfonický orchestr vedl americký dirigent Carl Davis. Ten po rozpadu slavné kapely úzce spolupracoval i se zpěvákem a baskytaristou Beatles, Paulem McCartneyem.

Český národní symfonický orchestr pod vedením dirigenta Carla Davise hrál písně Beatles už například v roce 2011. Tehdy zazněly orchestrální úpravy skladeb legendární skupiny z doby, kdy byla ještě pohromadě. Například swingově znějící She Loves You. Teď se ve světové premiéře objevily i skladby, které vznikly po rozpadu kapely, jako Imagine Johna Lennona.

Jinak se orchestr a čtyři zpěváci (Eva Burešová, Tereza Mašková, Merkell Williams a Jeremy Winston) zaměřili většinou na známé hity Beatles, jako jsou A Hard Day's Night, Yesterday, Strawberry Fields, Let It Be, Yellow Submarine, Michelle či Hey Jude. Protože ČNSO hraje skladby nejslavnější rockové kapely všech dob už nějakou dobu a neustále na nich pracuje, zvuk na pražském koncertě byl sytější, barvitější a aranžmá pestřejší.

Český národní symfonický orchestr se se skladbami Beatles představí i v pátek 28. června večer na slavnostním zahájení Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Program u hotelu Thermal ale bude o něco kratší než v Praze a ČNSO bude dirigovat Carl Davis. Zajímavé pak je, že ve čtvrtek 27. června vstupuje do kin film Yesterday britského režiséra Dannyho Boyla, ve kterém také znějí písně Beatles. Film bude promítán i na festivalu v Karlových Varech.

Celý program Prague Proms najdete na stránkách festivalu >>>