nahoru

Hlavní hvězda karlovarského festivalu: Oscarová herečka Julianne Moore přiveze svůj nový film

Veronika Bednářová 11. června 2019 • 11:20
Julianne Moore veze na festival do Karlových Varů film After the Wedding
• video: 
Facebook

Vždycky usměvavá, uvolněná, přátelská. Ikona neokázalého módního stylu s podmanivým pohledem. Taková je hollywoodská hvězda JULIANNE MOORE, jedna z nejzajímavějších a nejinteligentnějších hereček současnosti. Ve Varech si tato nositelka Oscara převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Karlovarský festival letos kromě Julianne Moore představí i jejího manžela a otce jejích dvou dětí, scenáristu a režiséra Barta Freundlicha, když uvede jejich zatím poslední společný snímek, rodinné drama Po svatbě (2019), který měl světovou premiéru letos v lednu na festivalu v Sundance.

Julianne Moore hraje ve filmu Po svatbě nejen hlavní roli, ale podílela se na něm i jako producentka; její protihráčku tu fascinujícím způsobem ztvárňuje Michelle Williams. Hlavní mužské role se ve snímku o silných rodinných poutech, lásce i letitých křivdách zhostil renomovaný herec Billy Crudup, který letos také přijíždí do Varů, aby film Po svatbě osobně představil.

Karlovarský festival pak v rámci pocty oběma filmařským osobnostem nabídne i snímek, při jehož natáčení se manželé seznámili a který byl Freundlichovým debutem, Otisky prstů z roku 1997.

Julianne Moore: Mnohem víc než jen pět oscarových nominací

Silné a jasné občanské postoje (omezení zbraní v USA, možnost sňatků pro homosexuály, podpora plánovaného rodičovství) pomáhají Julianne Moore k odvaze ve ztvárňování různorodých charakterů. Kdo by si ji nepamatoval v kultovním snímku bratří Coenů Big Lebowski (1998), v neméně slavné Magnolii (1999), v Daleko do nebe režiséra Todda Haynese (2002) či jako lehce bohémskou matku dvou teenagerů v  komedii Děcka jsou v pohodě (2010).

Už víc než dvě dekády spolupracuje s těmi nejlepšími: Steven Spielberg ji obsadil do Jurského parku, první nominaci na Oscara i Zlatý glóbus pak získala za Hříšné noci (1997) z prostředí kalifornského pornoprůmyslu. Na Oscara byla Julianne Moore ostatně nominována celkem pětkrát, také za Hranice lásky (1999), Daleko do nebe (2002) a za slavné, u nás mnohokrát i v televizi opakované Hodiny podle knihy Michaela Cunninghama (2002, s Meryl Streep a Nicole Kidman). Pátou nominaci na Oscara získala před pár lety za náročnou roli ženy s Parkinsonovou chorobou ve snímku Pořád jsem to já (2014); tuto nominaci proměnila ve zlatou sošku. Je také držitelkou tří Zlatých glóbů: za nezapomenutelné Prostřihy režiséra Roberta Altmana (1993), za roli aljašské guvernérky Sarah Palin v televizním filmu Prezidentské volby (2012) a právě za hlavní roli v dramatu Pořád jsem to já (2014). Na Zlaté glóby má také dalších šest nominací.

Julianne Moore a Bart Freundlich: Letitá partnerská souznění

Jsou příkladem uměleckého spojení dvou výrazných osobností. Jak už bylo řečeno, jejich osobní partnerství vzniklo při natáčení filmu Otisky prstů (1997), který byl Freundlichovým režijním debutem; od té doby se Julianne Moore v manželových filmech objevuje pravidelně. S hercem Billym Crudupem si zahrála ve filmu Světoběžník (2001), s Davidem Duchovnym pak vytvořili pár v komediálním dramatu Nevěřte mužům (2005).  

Bart Freundlich režíroval například také akční thriller Chyťte tu holku (2004) nebo romantickou komedii podle vlastního scénáře Sexy 40 (2009) s Catherine Zeta-Jones v hlavní roli. Je podepsaný pod režií mnoha dílů několika řad seriálu Californication nebo fantasy série Believe.

Filmový festival Karlovy Vary autem: Jak se sem dostat a kde zaparkovat? >>>

Veronika BednářováMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2021

Program Historie Ubytování během festivalu

Filmy 2021 Celebrity ve Varech

 

55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se koná od 20. do 28. srpna 2021. Festival letos přinese řadu českých premiér. Zahájení bude patřit filmu Zátopek. I přes veškerá koronavirová opatření se můžeme těšit na KVIFF ve vší parádě.


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.