nahoru

Oscarový Tim Robbins, hvězda Vykoupení z věznice Shawshank, přijede do Varů. Bude i zpívat

Veronika Bednářová19. června 2018 • 11:15
1080p720p360p
Český trailer na film Vykoupení z věznice Shawshank
• video: 
MagicBox

Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii převezme na 53. ročníku MFF KV herec, režisér, scenárista, producent a hudebník Tim Robbins, držitel Oscara za vedlejší roli ve filmu Tajemná řeka (Mystic River, 2003) a oscarové nominace za nejlepší režii filmu Mrtvý muž přichází (Dead Man Walking, 1995).

Ve Varech uvede Tim Robbins nejen své dva autorské filmy Bob Roberts a Kolébka ve větru, ale představí se taky jako hudebník na speciálním koncertě ve středu 4. července 2018 v Městském divadle s kapelou Tim Robbins and The Rogues Gallery Band.

V sobotu 30. června 2018 pak v Letním kině osobně uvede snímek Vykoupení z věznice Shawshank, který je v hodnocení filmových databází dlouhodobě zařazován mezi nejlepší filmy všech dob.

Mezi nejnovější role Tima Robbinse patří filmy Marjorie Prime (2017) a seriály z produkce HBO Krize (The Brink, 2015) a Tady a teď (Here and Now, 2018).

20 nejlepších akčních filmů 21. století. Tady jsou důvody, proč se na ně podívat

Režisér Robins

Po menších filmových a televizních úlohách na sebe tento vynikající americký herec a bývalý dlouholetý partner herečky Susan Sarandonové (byla ve Varech v roce 2012) upozornil už na konci osmdesátých let rolí ve filmu režiséra Rona Sheltona ze sportovního prostředí Durhamští Býci (Bull Durham, 1988) a v dramatu Jakubův žebřík (Jacob´s Ladder, 1990). Klíčový moment v jeho herecké kariéře pak představovala spolupráce s mimořádným režisérem Robertem Altmanem. Za titulní roli ve filmu Hráč (The Player, 1992) získal cenu pro nejlepšího herce na MFF v Cannes a Zlatý globus.

Vzápětí Tim Robbins prokázal, že je všestrannou autorskou osobností, když režijně debutoval politickou satirou podle vlastního scénáře Bob Roberts (1992). Kromě ztvárnění titulní role se podílel spolu s bratrem Davidem i na hudbě a řadu písní sám zpívá.

10 nejlepších hororů dekády a proč se na ně podívat
Jan Cvrček 12. května 2018 • 17:22

10 nejlepších hororů dekády a proč se na ně podívat

Vykoupení z věznice Shawshank

Spolupráci s Robertem Altmanem si zanedlouho zopakoval na filmu Prostřihy (Short Cuts, 1993). Bohaté herecké obsazení snímku získalo společně mimořádný Zlatý globus a také Volpiho pohár na festivalu v Benátkách.

Následovala spolupráce s bratry Coenovými na černé komedii Záskok (The Hudsucker Proxy, 1994), znovu s Robertem Altmanem na komedii ze světa módy Pret -A-Porter (1994), ale především s Frankem Darabontem na Vykoupení z věznice Shawshank (The Shawshank Redemption, 1994), nominovaném na sedm Oscarů.

Úspěšně se vrací i ke své režisérské a scenáristické tvorbě.

Vtipný americký umělec dokázal geniálně změnit ulice. Jeho dílo obveseluje svět

Oscaři a Zlaté Glóby

Zásadní film Mrtvý muž přichází (Dead Man Walking, 1995) mu vynesl nominaci na Oscara za režii a představitelce hlavní úlohy Susan Sarandonové Oscara za nejlepší herecký výkon v hlavní ženské roli.

Téma vztahu umělce a společnosti v jiném dobovém ukotvení zpracovává také ve svém dalším autorském snímku Kolébka ve větru (Cradle Will Rock, 1999), který měl premiéru na MFF v Cannes. Podobně jako u Mrtvého muže je i zde producentem a pod hudbou je podepsán jeho bratr David.

Po laskavé romantické komedii Stephena Frearse Všechny moje lásky (High Fidelity, 2000) a bizarní veselohře Michela Gondryho podle scénáře Charlieho Kaufmana Slez ze stromu (Human Nature, 2001) vytváří jednu ze svých nejúspěšnějších rolí v kriminálním dramatu Clinta Eastwooda Tajemná řeka (Mystic River, 2004). Tim Robbins i představitel hlavní role Sean Penn jsou za své výkony oceněni jak Oscary, tak Zlatými Globy.

Vše o festivalu Colours of Ostrava najdete ZDE >>>

Do Varů přijede světový režisér Terry Gilliam z Monty Python. Jaké další hvězdy uvidíte…
Přímluva Einsteina ani Churchilla nezabrala. Komunisté oběsili Miladu Horákovou po…

Veronika Bednářová
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,830
22,680
28,830
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější