nahoru

Naše paní doktorka… Karlovarský festival letos připomene svou dlouholetou uměleckou ředitelku Evu Zaoralovou

-vb- 31. května 2022 • 10:30
Video se připravuje ...
Zemřela ikona filmového festivalu Eva Zaoralová (†89)
• video: 
Videohub

Filmovou kritičku, překladatelku, pedagožku, autorku a také dlouholetou uměleckou ředitelku MFF Karlovy Vary Evu Zaoralovou (28. listopadu 1932 – 10. března 2022) připomene výstava fotografií, která bude k vidění po celou dobu konání 56. ročníku festivalu (1. – 9. července 2022) v 1. patře hotelu Thermal. Přiblíží její celoživotní sepětí s filmem, působení v čele karlovarského festivalu, jedinečné spojení s prezidentem MFF KV Jiřím Bartoškou i setkání s desítkami zásadních světových filmařů.

Eva Zaoralová stanula v roce 1994 společně s Jiřím Bartoškou v čele Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary a měla zásadní podíl na jeho záchraně i přerodu v mezinárodně ceněnou filmovou přehlídku.

Do roku 2011 stála v čele MFF KV nejprve jako programová a posléze umělecká ředitelka, od roku 2011 působila jako jeho umělecká poradkyně.

Jako vzpomínku na Evu Zaoralovou uvede festival letos ve svém programu film Federica Felliniho z roku 1954 Silnice, který sama označovala za klíčový pro svůj vztah k filmu, k italské kinematografii i pro své další profesní směřování. Fellini a jeho tvorba se stali její celoživotní láskou. K filmu Silnice vytvořila Eva Zaoralová také český překlad.

-vb-Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2022

Historie Ubytování během festivalu

Vstupenky a passy

 

56. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se koná od 1. do 9. července 2022. Přinášíme pro vás informace o filmech, premiérách, celebritách i užitečné rady a tipy, jak si festival co nejvíc užít.


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.