nahoru

Tomáš Vorel: Les a lysohlávky mě vyčistily, alkohol je pro mě dosud problém, bojím se přestat pít

Čestmír Strakatý 30. srpna 2021 • 06:00
Režisér Tomáš Vorel v pořadu Prostor X
• foto: 
Kviff TV

Přestože film je pro režiséra Tomáše Vorla součástí terapie, způsobil mu v životě i nemálo problémů. Na tom zatím posledním, kterým je Cesta domů, dělal šest let a jeho přípravy pro něj byly nejtěžší a nejdelší, co dosud zažil. Osmkrát začínal a končil natáčení, potýkal se s nedostatkem peněz i nástupem pandemie. A opakovaně dokonce přemýšlel, že to vzdá. Že rezignuje nejen na svou profesi, ale i na život. Jak sám říká, blbnout přestal až po dvou pokusech o sebevraždu. Alkoholikem prý ale zůstal dodnes. O svém vztahu k pití, rituálním požití lysohlávek, rivalitě v divadle Sklep nebo zatčení kvůli filmu s Evou Holubovou promluvil v Prostoru KVIFF X.  

Přestože jeho Kouř patří do desítky nejlepších českých snímků, které v Česku po revoluci vznikly, v době svého uvedení se pozitivního přijetí nedočkal. „Tenkrát to byl film, který proběhl, kritika na něj moc nereagovala a diváci na něj nechodili vůbec. Podlehl jsem panice a depresi, napsal jsem asi pět scénářů na celovečerní film a žádný producent je nechtěl. Říkal jsem si, že buďto skončím, nebo si založím producentskou firmu,“ popsal režisér Tomáš Vorel okolnosti, které ho přiměly stát se producentem, a přiznal, že navíc do poslední chvíle netušil, jak dnes kultovní „Muzikál totalitního věku“ skončí. „Nevěděl jsem, jak mám natočit poslední záběr. Ještě den před natáčením, když jsme spali v Ostravě, jsem celou noc nemohl spát, protože jsem nevěděl, jak to skončit.“   

V rozhovoru natočeném v rámci speciální série pořadu Prostor KVIFF X na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary zavzpomínal také na své působení v divadle Sklep, které provázela každodenní konzumace alkoholu v nadměrných dávkách a agresivita, na dětství v depresích i na to, jak k němu pod vlivem lysohlávek promluvilo stéblo trávy a inspirovalo ho k natočení Cesty z města.  
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2021

Program Historie Ubytování během festivalu

Filmy 2021 Celebrity ve Varech

 

55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se koná od 20. do 28. srpna 2021. Festival letos přinese řadu českých premiér. Zahájení bude patřit filmu Zátopek. I přes veškerá koronavirová opatření se můžeme těšit na KVIFF ve vší parádě.


Diskuse ke článku