nahoru

Strach: Existují jen muž a žena, v tom písmo mluví jasně. Duka je můj pastýř, nerespektovat ho by bylo husovské

Čestmír Strakatý 27. srpna 2021 • 06:00
Režisér Jiří Strach v pořadu Prostor KVIFF X
• foto: 
Kviff TV

Anděl Páně 3, Dlouhý, široký, bystrozraký a Sedmikostelí jsou tři filmové projekty režiséra Jiřího Stracha čekající na dokončení. „Uvidíme, který vyjde dřív a který později. Všechno má někde nějaké ale,“ říká Jiří Strach v pořadu Prostor KVIFF X, speciální série natáčené přímo na mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Na dokončení Anděla Páně 3 Strach dostává dotazy neustále, jeho dokončení však nechce uspěchat a dokončování filmu přirovnává ke zraní vína.

„Představte si ten burčák, po kterém bolí hlava, a pak si představte tu 20 let odleženou kvalitní Riservu, po které vás zaprvé nebolí hlava a ještě si na tom pochutnáte. Dobré víno, aby skutečně bylo dobré, tak musí uzrát a u filmu je to podobné. Já jsem nikdy nebyl zastáncem nějakých rychlokvašených projektů, ta věc musí být propřemýšlená, musí prostě jako v tom sudu dozrát a to se teď děje Andělovi Páně 3, říkám to upřímně a otevřeně.  Jsou do toho sudu vhozeny nějaké ingredience a nechme je tam prostě kvasit, nechme je uzrát, aby to opět byla chutná Riserva, prostě má-li být Anděl Páně 3, tak rozhodně nebude uspěchaný,“ vysvětluje Jiří Strach.

O politice se Jiří Strach bavit nechce. Nedávno dokonce odešel z platformy Twitter, neboť se v předvolebním čase nechtěl účastnit politické debaty. K otázce přátelství s kardinálem Dominikem Dukou a omlouvání některých jeho kontroverzních postojů se Jiří Strach staví jasně. „Jsem katolík, já se tím netajím. Dominik Duka je arcibiskup pražský, to znamená, že je to můj pastýř a nad ním už je jen papež, když to tak nazveme. A já se teď ptám, pro jaký teologický názor bych měl rozporovat Dominika Duku,“ říká Jiří Strach a dodává: „Takže ano, v tomto ho respektuji jako arcibiskupa pražského, to, že má Dominik Duka někde nějaké své postoje, občanské, tak jako demokrat jsem povinen respektovat svobodu člověka. Vy si myslíte něco, Dominik Duka si myslí něco jiného, Václav Klaus si myslí něco a kritikové, kteří nás kritizují nebo mě kritizují pro moje přátelství s Dominikem Dukou si zas mohou myslet něco jiného a je to přece ve svobodě. Já zcela respektuju Dominika Duku nejenom jako svého arcibiskupa, ale respektuju, že ve své svobodné vůli on může mít pozice a postoje, jaké chce.“

Jiří Strach se momentálně chystá natáčet dokument o herečce Jiřině Bohdalové, se kterou se osobně zná přes 20 let. „Řekl bych, že jsme blízcí přátelé, až rodinní,“ vysvětluje Strach a svůj plánovaný dokument popisuje: „Chtěl bych ho pojmout upřímně, pravdivě a do hloubky. Jiřina Bohdalová také má spousty nálepek, často ji ta bulvární média těmi titulními stránkami, těmi výkřiky s vykřičníky nějakým způsobem staví do nějakého světla, lidé kolikrát mají pocit, že ji právě skrze tato bulvární média nějakým způsobem znají, ale oni se hluboce mýlí. A já bych skutečně se pokusil vytvořit opravdu upřímný, pravdivý, autentický a nezastřený pohled na Jiřinu Bohdalovou tak, jak já ji znám.“
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2022

Historie Ubytování během festivalu

Vstupenky a passy

 

56. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se koná od 1. do 9. července 2022. Přinášíme pro vás informace o filmech, premiérách, celebritách i užitečné rady a tipy, jak si festival co nejvíc užít.


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.