nahoru

Plastová víčka už netáhnou. Lidé nyní investují do roušek

Dominik Landsman9. února 2020 • 15:10
Oznámení pro zákazníky v lékárně v Praze na Hájích (foto z 27. ledna 2019).
Oznámení pro zákazníky v lékárně v Praze na Hájích (foto z 27. ledna 2019).
• foto: 
Martina Žáčková

Několik let platily za stabilní měnu, která nepodléhá regulacím národní banky ani vlády. Lidé je sbírali na nemocné děti nebo do nich ukládali své volné prostředky. Řeč je o plastových víčkách. Obliba plastových víček rostla téměř raketově a Česká republika se stala víčkovou velmocí, kdy v roce 2019 měla podle časopisu Forbes nejvíc víčkových miliardářů na světě. Nyní se však nad plastovými víčky stahují mračna. Na vině jsou roušky, které si díky koronaviru získaly srdce nejednoho investora.

„V posledních týdnech můžeme sledovat masivní odklon investorů od plastových víček k rouškám. O roušky je nebývalý zájem, což samozřejmě neuniklo investorům ani spekulantům. Lidé se zbavují víček a peníze investují do roušek,“ vysvětluje ekonom Petr Molnár.

Ten jedním dechem dodává, že stejně jako u plastových víček, tak i v případě roušek se o tuto měnu zajímají nejen protřelí investoři, ale i běžní občané, kteří volných prostředků nemají nazbyt, takže při investicích neriskují a takzvaně jdou na jistotu.

„Když jsem v práci dostal přidáno, přemýšlel jsem, jak peníze zhodnotit. Obvyklý způsob, kdy jsem výplatu prohnal hracími automaty, mi z dlouhodobého i krátkodobého pohledu přišel ztrátový. Zachytil jsem tehdy první vlnu plastových víček. To bylo mnohem bezpečnější. Kurz víček postupně rostl nejen vůči euru, ale i dolaru, takže se mi to rentovalo. Na přelomu roku se růst zastavil a já si všiml naopak značného propadu. Neváhal jsem ani vteřinu a víčka převedl na roušky, které tehdy teprve začínaly. Ukázalo se, že to byl velmi prozřetelný tah, protože od té doby kurz roušek neustále roste,“ usmíval se spokojený investor Jáchym Boubele, který díky svému čichu na investice zachytil včas první vlnu zájmu o roušky.

Zatímco na začátku roku byla cena roušek podobná jako v roce 2019, od té doby každým dnem roste. Cenu roušek žene nahoru nejen veliký zájem o roušky, ale i jejich nedostatek. V oběhu jich není tolik, aby nasytily poptávku, takže je logické, že cena jde nahoru. 

„Za jedno kilo roušek si dnes můžete koupit rodinný dům. To bylo před měsícem něco naprosto nepředstavitelného. Každým dnem letí navíc cena výš a výš, takže lze jen těžko odhadovat, kdy se zastaví,“ vysvětluje ekonom Petr Molnár.

Zatímco ti, kteří neváhali a z víček přešli na roušky hned z kraje roku, si nyní mnou ruce, investoři, kteří věřili víčkům, nyní zapláčou nad výdělkem.

„Mám toho plný sklep. Věřila jsem tomu a teď nevím, co s tím. Víčka jsou dnes v podstatě bezcenná. Všechno se nyní počítá na roušky,“ lituje svého investičního rozhodnutí paní Ludmila Krátká, která tak  během měsíce přišla o celoživotní úspory kvůli klesajícímu kurzu víček.

Divoký kačer je fake news o skutečných událostech, které se sice nestaly, ale mohly by, jakkoliv znějí neuvěřitelně. Plastová víčka jako „platidlo“ (zatím) ještě roušky nesmazaly ze světa, obavy z koronaviru ale celosvětově stoupají a šíří se i konspirační teorie o něm.

Dominik Landsman
Diskuse ke článku